Současnou podobu amerického Nejvyššího soudu velmi ovlivnil bývalý republikánský prezident Donald Trump, který za čtyři roky své vlády jmenoval tři z devíti soudců, kteří jsou jmenováni doživotně. Nejvyšší orgán soudní moci v USA je tak nejkonzervativnější za posledních sto let. To má velký vliv při rozhodování o tématech, na něž mají demokraté a republikáni odlišné názory. Nyní má tato instituce u lidí nejnižší podporu v historii, kdy její rozhodnutí podle agentury Gallup schvaluje pouze 40 procent lidí.

Rozložení Nejvyššího soudu odpovídá politické příslušnosti prezidentů, kteří soudce navrhovali. Ti republikánští zpravidla vybírali konzervativnější soudce a demokraté zase liberální. Tradičně konzervativní soudci jsou například proti omezení práva na držení zbraní, nebo naopak pro omezení potratů. To má v americkém právním systému založeném na precedentech velký dopad na legislativu – například právě potraty byly povoleny ne přijetím zákona, ale právě rozhodnutím Nejvyššího soudu. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.