Sám by nikdy nezvládl přesvědčit na čtyři tisíce lidí, aby mu do investičního fondu Growing Way poslaly přes miliardu korun. „Investičnímu géniovi“ Ondřeji Janatovi, jenž je nyní obviněn z podvodu, sloužila k lákání investorů síť stovek finančních poradců. Ti za své služby brali až dva miliony měsíčně. O to, jak Janata splní slib, že zhodnotí vklad o třetinu ročně, se nezajímali. Někteří z nich teď vyšetřovatelům přiznali, že ani nechápali, co lidem nabízeli. Policisté je podle zjištění HN a Aktuálně.cz podezřívají z toho, že s Janatou tvořili zločineckou organizovanou skupinu.

V obvinění, které mají HN k dispozici, zabírá seznam klientů Janatova fondu téměř sto stran. Ve výčtu jsou drobní investoři, již vložili deset tisíc korun, ale i tací, kteří mu svěřili miliony. Janata celkem vybral 1,5 miliardy korun. Místo slibovaného zhodnocení z nich však stihl do zářijového policejního zásahu čtvrtinu utratit. Pořizoval si luxusní auta nebo poskytoval úvěry firmám obchodujícím s luxusními postelemi, které ovládá člověk s 15 exekucemi

Když podle pohybů na bankovních účtech policisté zjistili, co Janata dělá se svěřenými financemi, zabavili v kancelářích Growing Way databázi jeho spolupracovníků. V té je uvedeno více než čtyři stovky náborářů, kteří po celé republice lákali lidi na slib až třetinového ročního zhodnocení peněz. Někteří z těchto poradců zároveň pracují v bankách či vedli finančně poradenské firmy. Využívali tak i důvěry lidí, kterým peníze z pozice expertů spravovali dlouhodobě.

Detektivové se nyní podle informací HN a Aktuálně.cz zaměřují právě na tyto zprostředkovatele. Zejména nejbližším spolupracovníkům Janaty se snaží dokázat, že se vědomě podíleli na podvodu. Ten mohl podle Národní centrály proti organizovanému zločinu Janata spáchat „s dalšími nejméně třemi trestně odpovědnými členy organizované zločinecké skupiny s vnitřní organizační strukturou, s rozdělením funkcí a dělbou činnosti“.

Díky zapojení do skupiny měli získat „prospěch velkého rozsahu“. Policie nicméně zatím obvinila jen Janatu. U jeho blízkých spolupracovníků ale detektivové provedli domovní prohlídky a vyslechli je. Z toho pak složili obrázek, jak skupina fungovala.

Desítky milionů pro náboráře

Drobné investory se dařilo přilákat vedle velkého zhodnocení peněz i na to, že si Growing Way strhne pouhé jedno procento ročně z toho, co lidem vydělá. Pro srovnání: Hedgeové fondy, jež jsou schopné dosáhnout rovněž zhodnocení v desítkách procent, si za správu peněz braly na konci uplynulého roku 1,4 procenta z objemu majetku a 16,4 procenta z výnosu. Vyplývá to z dat podle Hedge Fund Research.

Policisty zabavené dokumenty zároveň ukazují, že Janatou přiznávaný poplatek by nestačil ani na provize náborářů. Například u ostravské finanční poradkyně Martiny Lamprechtové policisté našli smlouvu s Growing Way, jež jí zajišťovala každé tři měsíce odměnu čtvrt procenta ze všech peněz, které v tu chvíli bude mít investiční fond ve správě. Naposledy se tedy odměna počítala z více než 1,5 miliardy.

Měsíčně pak brala tato jednapadesátiletá majitelka finančně poradenské firmy Lasad Consult ještě další jednoprocentní provizi. A to ze součtu peněz od lidí, které sama přivedla. Policistům Lamprechtová sdělila, že její klienti do fondu vložili 110 milionů korun. Jak sama přiznala, na provizích tak vydělávala zhruba dva miliony měsíčně. Pro srovnání – člen rady České národní banky vydělá až 5,8 milionu. Ale ročně.

Podle policistů muselo být Janatovi jasné, že odměny, které vyplácí „vybraným obchodním zástupcům, jsou zcela mimo rámec odměňování ve finančním sektoru“. Vyplácel je tak z peněz klientů, které přiváděli.

Třeba Lamprechtová využívala toho, že svým klientům peníze spravovala dlouhodobě. Například rodinu, která spoluvlastní síť maloobchodních prodejen, nalákala vložit 30 milionů. Další milion pak Janatovi svěřila jejich dcera. „Když s ní spolupracují moji rodiče, neměla jsem důvod jí a panu Janatovi nevěřit. Říkala nám, že výhledy budoucích let jsou dobré, že se nám to zhodnotí,“ uvedla policistům dcera.

Při policejním výslechu Lamprechtová uvedla, že o výši zhodnocení, kterou dá klientům, rozhodoval Janata podle výsledků obchodování. Ty znal pouze on. „My mu věřili. Bylo to o důvěře,“ vypověděla. „V jednom měsíci pan Janata řekl, že výnos za daný měsíc je menší, a proto klientům připsal peníze ze svých vlastních předchozích výdělků, aby se dostali na své. On byl dobrák od kosti,“ dodala.

„Těm obchodům moc nerozumím“

Lamprechtová, která stále dělá finanční poradkyni, nechtěla s HN nejdříve mluvit s tím, že byla „běžnou obchodnicí“. Poté zaslala vyjádření e-mailem. „V průběhu spolupráce jsem neměla žádnou informaci, díky které bych měla důvod pochybovat o pravdivosti údajů poskytovaných panem Janatou. Po právní stránce necítím žádnou odpovědnost za skutky pana Janaty,“ sdělila s tím, že jí je líto klientů.

V současnosti Lamprechtová spolupracuje s firmou Sab Servis. Ta HN sdělila, že bude situaci zkoumat, a pokud se informace potvrdí, se ženou může rozvázat spolupráci. Od Growing Way se zástupci Sab Servisu distancovali s tím, že jde o produkt neregulovaný Českou národní bankou a že ho tak Lamprechtová nabízela jen na základě vlastní iniciativy. 

Lamprechtová nebyla jedinou z týmu poradců, kteří si vydělali vysoké sumy. Svatopluk Peroutka a Petr Majer dostávali každé tři měsíce provizi ve výši 3,75 milionu. Majer na dotazy HN o své práci neodpověděl. „Byl jsem zástupce jako každý jiný tam,“ reagoval Peroutka.

„Je mi líto klientů, kteří stejně jako já a moji rodinní příslušníci přišli o část takto investovaných prostředků,“ sdělil poté Peroutka. Investování do Growing Way svým klientům prý vždy nabízel jen pro část jejich portfolia a Janatovi věřil na základě výnosů, které vyplácel. I on je u centrální banky dodnes registrovaný jako zástupce Sab Servisu.

Jak ale Peroutka přiznal policistům, vlastně ani pořádně sám nevěděl, co zprostředkovává. „Zhodnocení tam podle mého dopisoval pan Janata podle aktuální situace, já nevím, nakolik to zhodnocení mělo obraz v jeho reálném obchodování. (…) Podle mě je pan Janata specialista. Já těm obchodům popravdě řečeno moc nerozumím, takže jsem věřil tomu, co pan Janata říkal,“ vypověděl.

Peroutka například přesvědčil majitele velké textilní galanterie, aby Janatovi ke zhodnocení poslali téměř 20 milionů z peněz firmy. Vklad majitelé vybrali14 dnů před policejním zásahem  a Growing Way jim navrch vyplatila 4,6 milionu. Podle policie ale ono „zhodnocení“ šlo z peněz jiných klientů. Sama jednatelka galanterie vložila do Growing Way dalších 10 milionů z vlastních úspor, které doposud fondu zůstaly. 

Ženu na mateřské přesvědčila kamarádka

U Janaty působili ale i řadoví poradci, kteří s ním měli méně exkluzivní kontrakty. Brali provize od půl do jednoho procenta měsíčně z vkladů, které pro Growing Way získali. Detektivové vyčíslili, že i při průměrné provizi všech ve výši 0,5 procenta by jim měl Janata na provizích vyplatit dalších více než 90 milionů korun za rok.

Jeden z klientů, který Janatovi svěřil postupně téměř 800 tisíc, policistům řekl, že smlouvu podepsal přímo v olomoucké pobočce Raiffeisenbank. Na dvacetiprocentní roční zhodnocení ho nalákal jeho někdejší bankéř. Banka reagovala, že o ničem takovém nemá informace. 

Svých sto tisíc ke zhodnocení Growing Way poslal i Karel Řehánek, který v Olomouci lidem nabízí finanční poradenství. Ten zároveň za provize přiváděl do fondu i své klienty. Řehánek je doteď přesvědčený, že Janata jeho peníze skutečně zhodnocoval. „Nevím, jestli jsem naletěl. To zhodnotí soudy, jestli to byl podvod nebo shoda špatných okolností,“ sdělil HN s tím, že nyní klientům pomáhá řešit s právníky, aby investované peníze dostali zpět.

Šance poškozených

Okresní soud v Ostravě kvůli velkému množství poškozených rozhodl, že si lidé mají zvolit společné zmocněnce, kteří je budou zastupovat. O funkci se uchází několik advokátních kanceláří, kterým z vymožených peněz mohou plynout provize.

Advokáti čekají, zda policie obviní i některé z finančních poradců. „Pokud by byly obviněny další osoby, umožnilo by to zahrnout jejich majetek a všechny peníze, které u nich skončily, do trestního řízení a z tohoto majetku uspokojit poškozené. To by byla samozřejmě skvělá zpráva pro naše klienty, protože u těchto lidí skončily opravdu velké částky, o které stojí bojovat,“ uvedl pro HN například advokát Ladislav Drha, který už zastupuje stovky poškozených.

Přímo za pomoci reklam na internetu další poškozené hledají advokátní kanceláře Žižlavský a KLB Legal. Advokátní kancelář Žižlavský minulý týden podala na Growing Way insolvenční návrh. Slibuje si od něj, že se lidé ke svým penězům dostanou rychleji.

„Trestní soud rozhoduje o oprávněnosti nároků poškozených až v pravomocném rozsudku, na který můžeme čekat mnoho let. Navíc tím rozsudkem často jen odkáže poškozené na uplatnění nároků v občanském soudním řízení. V insolvenčním řízení musí insolvenční správce rozhodnout o důvodnosti nároků poškozených do několika měsíců,“ vysvětluje Michal Žižlavský.

Právně bránit se chystá i žena, která svěřila Janatovi 800 tisíc. HN její identitu znají, přála si ale zůstat v anonymitě. Možnost investovat jí nabídla kamarádka. „Znaly jsme se opravdu dobře, věřila jsem jí všechno. Říkala, že je to úžasný, že nemám co ztratit, že tam mám dát všechno, co ušetřím,“ popisuje. Ta je nyní na mateřské a přišla tak o značnou část svých úspor.

Když se začaly objevovat zprávy o podvodu, tak kamarádce volala znovu. „Ta mi říkala, ať nic nevybírám, že jde jen o konkurenční boj. Mně to vysvětlení ale nestačilo – a ona si mě dokonce i zablokovala na telefonu. Kamarádky už nejsme. Nejvíc mě mrzí, že jsem na základě jejích referencí do fondu sama ‚nalákala‘ i další známé,“ říká. 

„Investiční génius“ prodělal 124 milionů

Sám Janata u policejního výslechu vypověděl, že jeho podnikání v žádném případě fiktivní nebylo a vinu odmítá. Policisté ho proto vyzvali, aby jim ukázal, kde na burzách obchoduje. Díky tomu zjistili, že tak nečiní na účet své firmy Growing Way, ale na své vlastní jméno.

Loni a na začátku letoška se Janata serveru Info.cz, magazínům Forbes a Hrot či webu G.cz chlubil, že umí investicemi na burzách zhodnocovat peníze o stovky procent či že za 24 hodin vydělal i milion dolarů. Reálně za rok 2020 jako fyzická osoba přiznal státu příjem 800 tisíc korun a na daních zaplatil ani ne sto tisíc.

S pověstí „geniálního investora“, kterou si budoval, se neslučuje ani jiná historie jeho obchodů. U dvou internetových obchodníků v období od března 2020, kdy začal investorům přes svou společnost nabízet zhodnocení vkladů, do letošního srpna prodělal Janata celkem 124 milionů korun.

Internetový systém, který si nechal udělat, přesto v každém měsíci fungování jeho firmy hlásil investorům zisk až dvě procenta. Ten byl ale podle detektivů pouze virtuální. „Zhodnocení určuje Janata pouze dle své libovůle a není podloženo žádnou reálnou investiční či jinou činností vedoucí k faktickému zhodnocení vkladů,“ shrnuli.

Podobně to podle nich bylo s účetnictvím společnosti. Firemní účetní detektivům přiznal, že účetnictví zpracovával pouze na základě informací od Janaty. Ten v rozhovorech pro média s oblibou říkal, že do firmy vložil  své vlastní dříve vydělané „střední stamiliony“. To ale policisté nezjistili. Dle nich předtím, než finance na burze prohrál, převedl si je na svůj osobní účet z peněz klientů Growing Way.