Mladoboleslavská Škoda Auto na konci října čelila vlně kritiky, že si nezaslouží vládou slíbenou pomoc automobilovému průmyslu. Jednak kvůli tomu, že ostatní výrobci aut nejsou nedostatkem čipů zasaženi tolik jako celý koncern Volkswagen, za druhé kvůli výši odvedených dividend do Německa. Šéf Škodovky Thomas Schäfer ale jakékoliv pochybení v plánování objednávek čipů odmítá a striktní je, i co se týče vládní pomoci.

„Stále platíme mnohem více peněz na daních a odvodech, než hypoteticky můžeme dostat z Antiviru. Jen za loňský rok jsme odvedli do státního rozpočtu více než 14 miliard korun,“ upozorňuje Schäfer v rozhovoru pro HN s tím, že Česko musí čelit na automobilovém trhu konkurentům z Německa nebo Španělska, kde je zavedený kurzarbeit. Právě kurzarbeit považuje za jedinou pojistku, jak průmysl ochránit. „To, že tady tato pojistka není, vnímají i investoři ze zahraničí, a Česko tak přichází o možné investice,“ míní Schäfer.

HN: Čekal byste před rokem současné problémy s čipy?

Nečekal, to nemohl prakticky nikdo. Předtím jsme zvládli covid nejlépe, jak jsme uměli, a situaci dostali pod kontrolu. Ale poslední čtyři měsíce jsme byli svědky něčeho, co jsem zatím nezažil. Rozpadl se celý trh s polovodiči, a to především kvůli událostem, které jsme jen těžko mohli ovlivnit. V Japonsku vyhořel klíčový závod, v Malajsii zuřil covid a na několik týdnů tamní vláda zavřela továrny. A právě to nám zmrazilo celý dodavatelský řetězec, a my tak neměli z čeho vyrábět.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se