Sotio, česká biotechnologická společnost založená finančníkem Petrem Kellnerem, kupuje práva na skupinu výzkumných programů, které by v budoucnosti mohly vést k vývoji nových léků na rakovinu. Licence k programům jsou od jihokorejské společnosti LegoChem Biosciences a Sotio za ně v úvodní části kontraktu zaplatí asi 29,5 milionu dolarů (744 milionů korun).

Sotio uvedlo v tiskové zprávě, že uzavřené smlouvy mu zajistí výhradní právo na vývoj až pěti nových přípravků v oblasti takzvaných konjugovaných protilátek (ADC). To jsou nosiče cytostatik – látek ničících nádorové buňky. Tyto nosiče umí cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a uvolnit do ní vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk. K uzavřeným smlouvám se také vážou opce a přístup k technologii, kterou má LegoChem patentovanou.

V Sotiu vědci přípravky na bázi ADC vyvíjejí již několik let. Získali k nim licence v minulosti díky partnerství se švýcarskou firmou NBE-Therapeutics. V jednom takovém programu, kde se zkoumá účinnost vyvíjených preparátů na rakovinu žaludku a slinivky břišní, dokonce Sotio už letos plánuje podat žádost na spuštění první klinické studie.

Vývoj nových léků na rakovinu je nesmírně riskantní a nákladný podnik. Firmy jako Sotio fungují tak, že nakoupí nadějné výzkumné programy ve velmi rané fázi a ty dál rozvíjejí. Z desítek takových programů často nakonec uspěje jen jeden a ten musí biotechnologické firmě zaplatit celé předchozí úsilí. Několik let pak trvá nadějný přípravek provést sériemi testů na pacientech, kde se ověřuje správné dávkování, bezpečnost a účinnost. Klinické testy stojí další stovky milionů dolarů, a biotechnologické firmy proto v této fázi většinou spojí své síly (a finance) s globálními farmaceutickými společnostmi. Pokud i v klinických testech přípravek uspěje, mohou vlastníci licence zažádat o registraci nového léku. Inovativní léky proti rakovině patří mezi nejdražší na trhu a pro firmy pak znamenají miliardové tržby. 

Sotio napsalo, že díky nové licenční smlouvě se portfolio protinádorových přípravků může rozšířit o další programy zaměřené na různé typy rakoviny.

„Dohoda umožňuje společnosti Sotio kombinovat vlastní vyvíjené protilátky s platformou ADC od společnosti LegoChem s cílem vyvinout nové přípravky zaměřené na léčbu nádorů,“ napsala firma v tiskové zprávě.

Zhruba 29,5 milionu dolarů musí Sotio za práva zaplatit v blízké době, Korejci ale mají v rámci smluv nárok na další platby v budoucnosti. To podle toho, jak se podaří technologii dál vyvinout a případně umístit na farmaceutický trh. LegoChem může ze spolupráce získat celkem asi jednu miliardu dolarů, stojí v tiskové zprávě.

V rámci spolupráce bude Sotio zodpovědné za výzkum a vývoj před klinickými testy a po nich a také za případné uvedení produktů ADC na trh. Korejský partner bude se společností spolupracovat na výzkumu a bude také vyrábět komponenty potřebné pro využití patentované technologie.

„Tato spolupráce je dalším příkladem, jak mohou přednosti naší ADC platformy přispět ke zvýšení tržního potenciálu u našich partnerů. Sotio je pro nás ideálním partnerem díky svým zkušenostem a strategickému působení v oblasti vývoje přípravků ADC,“ napsal v tiskové zprávě ředitel LegoChemu Yong-Zu Kim. 

Biotechnologické firmy a biomedicína

Biomedicína používá místo tradičních chemických léků například vlastní buňky pacienta nebo zásahy do genů, které aktivizují imunitní systém v boji s nemocí. Vědci si od tohoto relativně mladého medicínského oboru slibují, že umožní třeba léčit rakovinu nebo obnovit poškozené části orgánů. Právě díky biotechnologickým firmám se podařilo mezinárodnímu farmaceutickému průmyslu velmi rychle přijít s vakcínami na covid-19. Tím se obor také stal více viditelným pro veřejnost a atraktivní pro investory.

Korejský LegoChem se na vývoj nové generace léčiv na bázi ADC zaměřuje. Firma vznikla v roce 2006 a vyvíjí i protinádorová léčiva s využitím vlastních patentovaných technologií. Také vyvíjí antibiotika a antifibrotika.

Sotio založil Petr Kellner, vlastník finanční společnosti PPF, před 11 lety. U zrodu stál imunolog a současný ředitel Radek Špíšek a jeho dvě bývalé kolegyně z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Anna Šedivá a Jiřina Bartůňková. Kellnerovou původní vizí bylo, aby Sotio našlo nadějný protinádorový přípravek a samo ho také provedlo sérií klinických testů až do fáze komerčního léku. Vědci ale Kellnerovi po létech strategii rozmluvili, protože byla velmi riskantní: testování inovativních přípravků na pacientech stojí miliardy korun a slabý výsledek může celou investici zhatit. PPF už v Sotiu podle informací HN proinvestovala více než 10 miliard korun.

Petr Kellner zemřel letos v březnu při havárii vrtulníku, a tak změnu strategie musí Špíškův tým dokončit se současným šéfem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Plán je, že Sotio cestu k finálním lékům probojuje se silnými partnery z farmaceutické branže. Aby se česká firma v oboru lépe etablovala, plánuje také vybudovat zázemí v americkém Bostonu, kde je největší koncentrace biotechnologických firem na světě.

Společnost letos čeká klíčový rok. Mimo jiné také proto, že u jednoho preparátu, označovaného jako SOT101, narůstá šance, že by mohl být prvním komerčním onkologickým lékem. Preparát je v takzvané fázi II klinického testování v Česku, USA, ve Francii a Španělsku a zatím prokazuje slibnou účinnost u nemocných s pokročilými a metastázujícími nádory kůže a plic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist