Když před více než deseti lety kývl vědec a imunolog Radek Špíšek na nabídku rozkročit se do byznysu a stát u zrodu firmy Sotio, trápily ho pochybnosti. Občas nemohl v noci ani spát. Biotechnologie a vývoj inovativních léků na rakovinu jsou nesmírně drahý a riskantní podnik s nejistým výsledkem. Špíšek si navíc nebyl jistý, zda se takový byznys z Prahy vůbec dá dělat, protože tu na rozdíl třeba od Bostonu chybí experti a know-how. A nepomáhalo ani to, že za celou myšlenkou stál nejbohatší Čech – majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner.

Postupem let na Špíškova slova částečně došlo: výzkumné programy a testování se ukázaly nákladnější, časově náročnější a riskantnější, než si zakladatelé původně představovali.

Ale už přicházejí i úspěchy. Firma působí v USA a v Číně a několik svých terapií dokázala posunout až do fáze klinického testování na pacientech. Výsledky jsou zatím slibné. 

„Nevím, kde to zaklepat, ale pro nás tento rok může být velký,“ říká Špíšek v rozhovoru s HN. O některé terapeutické programy Sotia se podle ředitele už začínají zajímat investoři, ve hře je i spolupráce s velkými farmaceutickými firmami a příprava pro případný vstup na burzu. „To jsou situace, ve kterých se Petr Kellner cítil jako ryba ve vodě a ve kterých vynikal. A je mi hrozně líto, že u toho nebude.“

HN: V minulosti jste v jednom rozhovoru říkal, jak vás stresuje, že Sotio „pálí peníze“ v řadě výzkumných programů a vlastně kdykoliv se může ukázat, že je některý z nich slepou uličkou, a miliardy korun skončí v koši. Už je to se spaním lepší?

Protože jsem lékař a vědec a protože jsem v detailu našich programů, umím si představit scénář, kdy ze dne na den přijde špatný výsledek u kteréhokoliv z našich programů. A ty programy rázem přestanou existovat. S tímto pocitem žiju celých jedenáct let, co Sotio existuje. Už se mi s tím ale žije trochu lépe, protože vidím, že řadu věcí děláme velmi dobře a některé programy se nám podařilo dostat do velmi pokročilé fáze. Tím, že máme naše portfolio programů diverzifikované, doufáme, že jednou jeden vyjde.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.