Když se mění vláda, začne se debatovat, jestli přežije v čele elektrárenské firmy ČEZ, ovládané ze 70 procent státem, její ředitel. Tím je Daniel Beneš a nastupující vláda pětikoalice bude už jeho čtvrtá. Jestli zůstane i tentokrát, prý neřeší. Kdyby ho akcionáři nechtěli, bude to respektovat.

S novým kabinetem má k jednání každopádně hned několik témat. Chtěl by udělat transformaci firmy, která se v minulosti odložila, vysvětlit si, co bude pro Česko i firmu znamenat Green Deal, a také dotáhnout tendr na dodavatele stavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Možnost, aby šlo Česko místo tendru spíš cestou přímé mezivládní dohody se zemí jednoho z uchazečů, jako to udělalo Polsko, vládě určitě nedoporučí. „Nemyslím si, že by to vedlo k nejlepším podmínkám,“ řekl HN Daniel Beneš.

Rozhovor poskytl v minulých dnech, tedy ještě před úterním zásahem policie v budově ČEZ. Podle vyjádření mluvčího firmy Ladislava Kříže policii zajímala kancelář jednoho zaměstnance, a to v souvislosti s vyšetřováním někoho jiného, mimo ČEZ.  

HN: V minulých dnech jste podepsal spolu s více než třicítkou byznysmenů výzvu ke druhé transformaci, která žádá změnu ekonomiky, včetně energetiky. ČEZ řídíte deset let, proč zrovna teď vyzývat ke změně? Proč jste neinicioval něco takového za vlády Andreje Babiše?

Začalo se o tom diskutovat už v létě ve skupině lidí, kteří se vzájemně znají, a postupně se dospělo k nějakému detailu. Nemá to žádný politický rozměr. Ale samozřejmě, když vzniká nová vláda, proč to nepoložit na stůl jako možné vodítko, co dělat. Nejsem ale ani první, ani hlavní iniciátor, pokud vím, je to pan Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy, Martin Wichterle a Martin Vohánka. My ostatní jsme se k tomu přidali později v diskusích. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.