Litva od května letošního roku čelí přívalu uprchlíků z Běloruska, protože dlouhodobě podporuje běloruské disidenty. Zároveň současná středopravicová vláda naštvala Čínu, když umožnila Tchaj-wanu otevřít kontaktní úřad, v jehož názvu je přímo slovo „tchajwanský“, což je světová výjimka. Premiérka Ingrida Šimonytéová v rozhovoru, který HN poskytla telefonicky z Vilniusu, vysvětluje, proč krize na hranicích s Běloruskem jen tak neskončí, proč by EU měla zaplatit za stavbu pohraničního plotu a proč se třímilionová země vystavila tlaku miliardové Číny.

HN: Skončila krize na hranicích s Běloruskem, nebo od tamního prezidenta Alexandra Lukašenka můžeme dále čekat něco podobného?

Jsem si naprosto jistá, že od pana Lukašenka můžeme čekat cokoli. Rozhodně bych neřekla, že krize skončila. Ti lidé, uprchlíci, jsou stále v Bělorusku a je jich poměrně dost. Zdá se, že pokus Evropské komise omezit příliv lidí, které běloruský režim podvádí tím, že jim slibuje snadnou cestu do EU, přináší nějaké ovoce. Běloruský režim ale hledá stále nové možnosti, jak otevřít jiné cesty, aby přitáhl další lidi ochotné riskovat své životy při nelegálním překročení hranice z Běloruska.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.