Litva od května letošního roku čelí přívalu uprchlíků z Běloruska, protože dlouhodobě podporuje běloruské disidenty. Zároveň současná středopravicová vláda naštvala Čínu, když umožnila Tchaj-wanu otevřít kontaktní úřad, v jehož názvu je přímo slovo „tchajwanský“, což je světová výjimka. Premiérka Ingrida Šimonytéová v rozhovoru, který HN poskytla telefonicky z Vilniusu, vysvětluje, proč krize na hranicích s Běloruskem jen tak neskončí, proč by EU měla zaplatit za stavbu pohraničního plotu a proč se třímilionová země vystavila tlaku miliardové Číny.

HN: Skončila krize na hranicích s Běloruskem, nebo od tamního prezidenta Alexandra Lukašenka můžeme dále čekat něco podobného?

Jsem si naprosto jistá, že od pana Lukašenka můžeme čekat cokoli. Rozhodně bych neřekla, že krize skončila. Ti lidé, uprchlíci, jsou stále v Bělorusku a je jich poměrně dost. Zdá se, že pokus Evropské komise omezit příliv lidí, které běloruský režim podvádí tím, že jim slibuje snadnou cestu do EU, přináší nějaké ovoce. Běloruský režim ale hledá stále nové možnosti, jak otevřít jiné cesty, aby přitáhl další lidi ochotné riskovat své životy při nelegálním překročení hranice z Běloruska.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se