Čínský realitní trh se otřásá v základech, a jak dokládá report finanční stability od Centrální banky Spojených států, krach realitních obrů poškodí celý finanční systém země. Ekonomické problémy se v takovém případě pravděpodobně přelijí do Spojených států a mohou mít i globální důsledky. Čínští developeři zažívají přísnější regulaci, horší přístup k úvěrům, nadržování státním firmám a vyšetřování čínskými úřady. Několik tamních developerů už zkrachovalo, další se potácí ve splátkových kalendářích.

Hlavním, nikoliv však jediným aktérem realitní krize je největší čínský developer Evergrande. Dluh firmy dosahuje 6,6 bilionu korun, což odpovídá zhruba trojnásobku rozpočtu České republiky. Firma tak tak stíhá splácet úroky z úvěrů a peníze shání všemi dostupnými prostředky. Její akcie jsou momentálně na minimu, v pondělí na burze v Hongkongu odepsaly téměř 20 procent. 

Čínská vláda si uvědomuje potenciální dopad krachu Evergrande, proto přebrala některé stavby zadluženého holdingu pod kontrolu. Týká se to například konstrukce fotbalového stadionu v kantonu Kuang-čou. Konstrukce téměř za 2 miliardy dolarů stála podle zdrojů Reuters měsíce bez hnutí. Úřady už také převzaly dohled nad řízením rizika ve firmě. Pesimistické komentáře od vedení z konce minulého týdne vyvolávají očekávání, že společnost čeká státem řízená restrukturalizace dluhu.

Developer, který je nyní opět na pokraji platební neschopnosti, také rozprodává majetek. Například akcie „hongkongského Netflixu“ neboli streamovací služby HengTen prodal 18. listopadu se slevou 24 procent z jejich závěrečné ceny na burze. Úřady vyzvaly předsedu správní rady Evergrande, aby firmu podpořil soukromými penězi. Předseda Chuej Kcha-jen místo toho prodal své akcie za 7,8 miliardy korun a snížil podíl ve firmě zhruba o 10 procent.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.