Čínský realitní trh se otřásá v základech, a jak dokládá report finanční stability od Centrální banky Spojených států, krach realitních obrů poškodí celý finanční systém země. Ekonomické problémy se v takovém případě pravděpodobně přelijí do Spojených států a mohou mít i globální důsledky. Čínští developeři zažívají přísnější regulaci, horší přístup k úvěrům, nadržování státním firmám a vyšetřování čínskými úřady. Několik tamních developerů už zkrachovalo, další se potácí ve splátkových kalendářích.
Hlavním, nikoliv však jediným aktérem realitní krize je největší čínský developer Evergrande. Dluh firmy dosahuje 6,6 bilionu korun, což odpovídá zhruba trojnásobku rozpočtu České republiky. Firma tak tak stíhá splácet úroky z úvěrů a peníze shání všemi dostupnými prostředky. Její akcie jsou momentálně na minimu, v pondělí na burze v Hongkongu odepsaly téměř 20 procent.
Čínská vláda si uvědomuje potenciální dopad krachu Evergrande, proto přebrala některé stavby zadluženého holdingu pod kontrolu. Týká se to například konstrukce fotbalového stadionu v kantonu Kuang-čou. Konstrukce téměř za 2 miliardy dolarů stála podle zdrojů Reuters měsíce bez hnutí. Úřady už také převzaly dohled nad řízením rizika ve firmě. Pesimistické komentáře od vedení z konce minulého týdne vyvolávají očekávání, že společnost čeká státem řízená restrukturalizace dluhu.
Developer, který je nyní opět na pokraji platební neschopnosti, také rozprodává majetek. Například akcie „hongkongského Netflixu“ neboli streamovací služby HengTen prodal 18. listopadu se slevou 24 procent z jejich závěrečné ceny na burze. Úřady vyzvaly předsedu správní rady Evergrande, aby firmu podpořil soukromými penězi. Předseda Chuej Kcha-jen místo toho prodal své akcie za 7,8 miliardy korun a snížil podíl ve firmě zhruba o 10 procent.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.