Na internetu a ve vybraných lékárnách jsou volně dostupné samoodběrové sady pro PCR testy. Stačí doma odebrat vzorek slin, který pak přezkoumá certifikovaná laboratoř a výsledek nahraje do centrálního registru. Pravost vzorku ale člověk stvrzuje jen svým čestným prohlášením. A pokud si obstará biologický materiál od někoho jiného, může se vyhnout izolaci nebo naopak platným omezením, aniž by se musel očkovat.

Poté, co se HN začaly ptát, jak je možné, že se takové výsledky testů uznávají a na jejich základě může být člověk až půl roku považován za bezinfekčního, chce ministerstvo zdravotnictví do konce týdne pravidla pro využívání samoodběrových sad upřesnit. Zásadní bude přítomnost kvalifikovaného zdravotníka.

„Pokud odběr neprobíhá za dohledu zdravotníka, tak to nelze uznat za klasický odběr, ale jde o samotest. Jako takový se nemůže propsat do Tečky či očkovacího certifikátu,“ popsal pro HN chystanou změnu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.