Výrobce kyanidu Draslovka Holding z Kolína je v letošním roce jedním z největších českých investorů v zahraničí. Firma tento rok dohodla dvě akvizice – v USA a Jižní Africe, které z ní učiní světovou jedničku v kyanidové chemii. Její produkty používají těžaři pro extrakci zlata nebo zemědělci pro hubení škůdců.

Výrazně větší akvizice za 521 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) se týká firmy Mining Solutions, divize americké skupiny Chemours. Tu nyní Draslovka úspěšně dokončila. Hodnotově menší koupě největšího závodu na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 1,5 miliardy randů (asi 2,2 miliardy korun) naopak tento týden narazila u tamního antimonopolního úřadu.

V Draslovce před devíti lety získala většinu trojice bývalých uhelných podnikatelů Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský. Čtvrtým podílníkem je rodina Brůžkových. Jeden z jejích členů Pavel Brůžek je generálním ředitelem celé firmy, kterou jeho otec v 90. letech koupil. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.