Států směřujících k autoritářství je na světě třikrát víc než těch, které budují demokracii. Tento stav už trvá pátý rok v řadě, jak upozorňuje zpráva švédského think-tanku International IDEA. Demokracie navíc podle mnoha analytiků a průzkumů oslabuje i v USA. Někteří jako proslulý historik Timothy Snyder dokonce v době vlády Donalda Trumpa varovali před tím, že by Spojené státy mohly sklouznout až k fašismu.
Podle výzkumné organizace Pew Research pak jen 17 procent lidí v jarním průzkumu v necelé dvacítce států považuje Spojené státy za příklad hodný následování. Z průzkumu Pew Research obecně vyplynulo, že občané demokracií celého světa většinou zastávají názor, že jejich systém potřebuje reformu. I to je jeden z motivů, proč se prezident Joe Biden pokouší obnovit tradiční roli Spojených států jako globálního lídra v prosazování demokracie. Proto svolal virtuální Summit pro demokracii, jehož se ve čtvrtek a v pátek zúčastní 111 pozvaných států.
Jako jediného člena Evropské unie Bílý dům nepozval Maďarsko, které se po deseti letech vlády Viktora Orbána přestalo považovat za liberální demokracii. I přesto obránci lidských práv Bidenův výběr kritizují, protože na seznamu pozvaných jsou země, které mají s demokracií problémy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.