Krátce před krachem svého dodavatele plynu uzavřela sklárna Glass Ladislav Breznický dočasně provoz kvůli rekonstrukci. Teď mluví o štěstí osudu, že období turbulence cen za energie mohou přečkat v plánované odstávce. „Kdybychom ji neměli a odebírali plyn v režimu dodavatel poslední instance, tak nám zkrachuje celá firma,“ říká ředitel a spolumajitel sklárny Ladislav Breznický mladší.

Firma, která sklárně dodávala plyn, zkrachovala dva týdny po společnosti Bohemia Energy, jejíž konec znamenal potíže pro stovky tisíc zákazníků. „Nový dodavatel nám následně dvakrát zdražil. Vůbec nevíme, co bude, až opět rozjedeme výrobu,“ popisuje situaci Breznický.

Objednávek má přitom už dnes dost, naprostá většina jejich výrobků jde na export. Jen není jasné, za jaké ceny se zboží podaří vyrobit. Platba za plyn dnes tvoří asi třetinu hodnoty výrobku, a pokud se zdvojnásobí, výsledná cena je neudržitelná. „Nevíme, jak máme stanovit ceny, ale naštěstí dnes všichni počítají se zdražením,“ líčí spolumajitel sklárny.

V podobné situaci, jako je sklárna Glass Ladislav Breznický, se ocitají další tisíce podnikatelů a firem. Vyplývá to mimo jiné z průzkumu Hospodářské komory. Anketa, které se zúčastnilo 247 podniků, zkoumala, jak na firmy dolehl krach jejich dodavatelů a následné zdražení energií.

Mezi respondenty, kteří byli jakkoliv ovlivněni ukončením dodávek energií, měly zastoupení firmy všech velikostí a ze všech hlavních odvětví ekonomiky. Nejvíce odpovědí z řad zasažených firem obdržela komora od takzvaných mikropodniků a malých podniků a firem působících v sektoru služeb.

Celkem 107 z oslovených uvedlo, že se jich nedávný krach dodavatelů energií dotkl, ať už přímo či nepřímo. Okamžitý dopad, tedy ukončení dodávek energií spojené s nutností změnit dodavatele energií, se týkal 74 účastníků ankety.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.