Ta reklama na zapadlé zastávce autobusové linky B43 v newyorské čtvrti Brooklyn vyvolala takový poprask na sociálních sítích, že se dostala i do celostátních amerických médií. Ve stejném designu a stejným druhem písma, jakým newyorská radnice přesvědčuje občany k očkování, se někdo pokusil obyvatele Brooklynu od očkování odradit. První z deseti důvodů, proč se neočkovat, zněl: „Může vás to zabít.“

Ve fyzickém světě se tak objevila dezinformace, kterých je na sociálních sítích nekonečně mnoho. Jsou jedním z hlavních důvodů, proč se v mnoha zemích nedařilo v roce 2021 úspěšně bojovat s pandemií koronaviru, byť má lidstvo k dispozici poměrně úspěšné nástroje v podobě vakcín.

Dezinformace, podobně jako plakát v Brooklynu, jsou často maskované tak, aby na první pohled nevzbuzovaly podezření, ale vlastně jen lehce zpochybnily pravdu. Ta pochybnost pak způsobuje další nahlodávání názoru a pohledu na svět člověka, který je terčem dané lživé zprávy. „Nejnebezpečnější dezinformace jsou ty, které vypadají nejvíc uvěřitelně,“ potvrzuje Dominik Presl, analytik Asociace pro mezinárodní otázky a firmy Semantic Visions, která dezinformace sleduje, analyzuje a dohledává jejich zdroje.

Rok 2021 byl pak do jisté míry rokem, na jehož začátku většina lidí zoufale čekala na vakcínu proti covidu, ale na jeho konci podobně zoufale zdravotníci bojovali s tím, aby očkování byli lidé ochotni přijmout.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.