Od diplomata to byla mimořádně otevřená slova. Tehdejší český velvyslanec při Evropské unii Jakub Dürr vystoupil v září 2019 ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a poslance varoval, že vláda naprosto podceňuje přípravy na nadcházející české předsednictví EU. Konstatoval, že na svém bruselském úřadě, který je pro výkon předsednictví nejdůležitější, potřebuje mít aspoň 200 diplomatů. „Jinak by to bylo předsednictví, které bychom dělat neuměli nebo bychom ho dělali špatně. To můžu se vší vážností říct,“ prohlásil Dürr.

Špičkový český diplomat narážel na fakt, že vláda Andreje Babiše (ANO) se rozhodla na české předsednictví EU, které začne 1. července 2022, vyčlenit nejméně lidí v historii všech ostatních předsednictví od doby, kdy unie funguje v současné podobě. Dokonce méně než maličká Malta. A také rozpočet, který na šestiměsíční předsedání unii nachystala, byl rekordně nízký.

Babišova reakce? Vynutil si Dürrovo odvolání. Podle zdrojů HN byl přitom jedním z hlavních důvodů i fakt, že Dürr nemlčel a veřejně a hlavně v osobních rozhovorech na premiéra naléhal, aby vzal blížící se předsednictví vážně. Ovšem nedlouho poté, co musel Dürr ve funkci skončit, Babišova vláda plánovaný rozpočet předsednictví navýšila zhruba o čtvrtinu. Značnou část nových prostředků přitom vynaložila právě na to, co požadoval Dürr, tedy na vyslání dodatečných lidí na české velvyslanectví při EU.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.