Následující výběr knih a filmů dali dohromady redaktoři zahraniční rubriky Hospodářských novin podle toho, co jim letos připadalo důležité a zajímavé. Po přečtení těchto knih (a zhlédnutí filmu) je možné lépe pochopit, kam a proč se v těchto letech posouvá svět na západě i na východě, jak vidí svoji minulost i budoucnost.

Robin Alexander: Machtverfall. Merkels Ende und das Drama der deutschen Politik (Úpadek moci. Konec Merkelové a drama německé politiky)

Robin Alexander: Machtverfall. Merkels Ende und das Drama der deutschen Politik (Úpadek moci. Konec Merkelové a drama německé politiky)

Poté co Angela Merkelová v roce 2018 oznámila, že ve volbách v září 2021 už nebude kandidovat a v politice skončí, propukl zápas o její nástupnictví. Zpočátku se odehrával jen v její CDU, Merkelové se do čela strany nakonec podařilo prosadit svou favoritku Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Jenže ta proti mocným soupeřům nikdy nedokázala svou autoritu plně prosadit a nakonec na funkci rezignovala. Souboj tak propukl nanovo a CDU výrazně oslaboval. To vše popisuje novinář deníku Die Welt Robin Alexander, včetně strhujícího líčení politického zákulisí.

Konzervativní blok CDU/CSU nakonec jako na svého lídra vsadil na Armina Lascheta, ten ale v zářijových volbách úplně pohořel. A to i proto, že ani on ve své straně nezískal stejnou autoritu, jakou měla Merkelová. Jejím dědicem se nakonec – paradoxně – stal sociální demokrat Olaf Scholz. Ten volby vyhrál s heslem, že právě on dokáže dlouholetou kancléřku nejlépe nahradit.

(Ondřej Houska)


Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se