Postup nové vlády proti epidemii koronaviru je záhadou. Před volbami Petr Fiala kritizoval Andreje Babiše, že populismem ve stylu „užijte si svátky“ způsobil, že Česko má 30 tisíc mrtvých a patří mezi odstrašující příklady v celosvětovém měřítku. Teď ale nová vláda dělá prakticky totéž. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek prohlásil, že nebude lidem přes svátky nic nařizovat a že nouzový stav se prodlužovat nebude. Jak je něco takového možné? Nabízí se tři vysvětlení.

První spočívá v tom, že Válek je prvotřídní naiva. A myslí si, že změnou vlády se najednou změní přístup lidí k epidemii. Takže může postupovat přesně opačně než vlády všude na světě, které s nástupem nové varianty omikron restrikce zpřísňují. Přesvědčení, že s příchodem nové české vlády lidé prohlédnou a nastane ráj lásky k bližnímu a všeobecné zodpovědnosti, je ovšem na úrovni víry v mesianismus v politice. 

Druhé vysvětlení: Válek je prvotřídní cynik. Společně s tím, že odmítl cokoliv nařídit, apeloval na to, aby lidé byli rozumní a nepořádali večírky. Jenže problém je v tom, že s koncem nouzového stavu skončí jakékoliv finanční kompenzace pro byznys. Takže i zodpovědní hospodští a provozovatelé nejrůznějších zábavních agentur si nyní nutně řeknou: „Nechceme nic pořádat, ale musíme. Protože jinak prostě nepřežijeme.“ Válek tak bude moci hodit lednový průšvih na hospodské a spol. a zaštkat: „My jsme vám dali šanci, ale vidíte! Můžete si za to sami!“  

Třetí vysvětlení je nejmilosrdnější. Vlastimil Válek je taoista. A jako takový vyznává strategii nicnedělání. Taoisté jsou přesvědčeni, že veškerá činnost vyvolává protiklady, jež jsou v rozporu s tím, co dotyčný zamýšlel. Proto je podle nich lepší nedělat nic a nebránit událostem, aby se staly samy od sebe. Tak nebude zmařeno, co bylo zamýšlené. Zásadní pilíře boje proti pandemii, jak je Válek zformuloval, v každém případě velmi taoisticky vyhlížejí: nezavírat školy, hodně testovat a zajistit rovnoměrné zatížení nemocnic. To první není opatření, ale cíl. To druhé nepředstavuje žádnou změnu. A to třetí je dosažitelné i tak, že se budou umírající přesouvat tak, aby naplnění nemocnic dosahovalo rovnoměrných 150 procent. Prostě strategie je nedělat nic, ať se děje co se děje.

Jak to dopadne, uvidíme v lednu. Doufejme, že Válkova víra v mesianismus či tao bude fungovat. A že staré české rčení, že jen blbec se spálí dvakrát o stejná kamna, nebude novou vládou povýšeno na nový level.