V souvislosti s divokou privatizací dříve polostátních dolů, Mostecké uhelné, si začal odpykávat trest druhý vysoce postavený manažer firmy. Po Petru Krausovi je jím bývalý ředitel firmy, jednaosmdesátiletý Oldřich Klimecký. Toho soud ve švýcarské Bellinzoně, stejně jako další čtyři zbylé manažery dolů, uznal vinným v kauze praní peněz Mostecké uhelné. Podle tři roky starého rozsudku si má Klimecký vykonat trest 18 měsíců vězení nepodmíněně. „V listopadu nám jeho obhájce sdělil, že začal trest uložený švýcarskými justičními orgány vykonávat,“ řekl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

"Protože se ale (Klimecký) zúčastnil prosincového jednání našeho soudu, tak soud zjišťuje podrobnosti k tomuto trestu,“ podotkl místopředseda soudu Michal Roubíček. „Oficiální sdělení švýcarské strany o druhu trestu a způsobu jeho výkonu si soud vyžádal, prozatím je nemá k dispozici,“ dodal.

Pětice manažerů v čele s Antoniem Koláčkem byla v roce 2013 v Bellinzoně odsouzena za to, že skrytím za investiční skupinu Appian Group se snažili zastřít původ peněz, jimiž doly v letech 1998 a 1999 ovládli. Všichni se odvolali, ale soudy tresty potvrdily. Případ řeší i české soudy, především možný podvod při privatizaci zbytkového státního podílu, ale také ovládnutí dolů z peněz přepraných právě přes švýcarské účty. Na rozdíl od Švýcarska je ale konec zdejšího procesu v nedohlednu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se