Se slovy z básně Jiřího Wolkera „Snad plakali jsme, ale teď chcem žít!“ přesně před rokem začalo očkování proti covidu-19 v Česku. Tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) k básni přidala ještě dovětek „A budeme. Tak jako dřív!“. Spot tehdy vysílaly největší celostátní televize.

Vůbec první dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech dostal 27. prosince do pravého ramene premiér Babiš. Chtěl jít příkladem. Po boku měl v pražské Ústřední vojenské nemocnici pětadevadesátiletou válečnou veteránku Emilii Řepíkovou, kterou
naočkovali hned po něm. Za první dva dny se naočkovalo asi 3000 lidí.

Babiš tehdy o vakcíně řekl, že je nadějí na návrat do normálního života po nejhorším roce v moderní historii. Do normálního života před pandemií se společnost sice stále nedostala, zásadní ochranou se vakcína ale stala. Dopady nemoci na zdraví obyvatel jsou díky ní mírnější. Data z nemocnic dokládají, že brání těžkým stavům nemoci a úmrtím. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR uvádí, že u nejtěžších průběhů nemoci tvoří neočkovaní 76 procent hospitalizovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se