Večeřeli jsme a najednou větev naší borovice prorazila okno. Schovala jsem se do vany a sledovala, jak mi nade mnou bere vítr střechu. Dívala jsem se z okna a na zahradu mi přistálo sousedovo auto. Nad tím, co dělali letos 24. června, žádný z obyvatel čtyř jihomoravských obcí dlouze nepřemýšlí. Ten den jejich domy a dvorky zpustošilo tornádo – a část některých obcí vítr doslova srovnal se zemí. Katastrofu lidem stále připomínají torza budov kolem nich nebo prázdná místa po zdemolovaných staveních.

Tornádo, které zasáhlo Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Lužice, si vyžádalo šest životů, desítky vážně zraněných a miliardové škody na majetku. I půl roku po jedné z největších živelních katastrof v novodobé české historii žije v postižených oblastech řada přeživších napůl v kufrech, napůl v krabicích. A s následky se budou potýkat ještě několik měsíců – a nejspíš i let.

„To byl tak strašný zvuk. Doteď mě to děsí. Když to skončilo, vyběhli jsme se podívat do podkroví, kde míval vnuk pokoj – a nad námi nic, jenom nebe,“ vybavuje si Marie Nosterská z Moravské Nové Vsi zásah tornádem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se