Vláda Petra Fialy (ODS) plánuje vykročit blíž k Německu a Francii. Přestože Češi neplatí eurem, země by se měla držet co nejblíž státům eurozóny. Tvrdí to alespoň ministr pro EU v nové vládě Mikuláš Bek (za STAN). „Budu se snažit přesvědčit kolegy, že integrační jádro je naše kotva,“ říká Bek v rozhovoru pro HN. A dodává, že ve sporu Polska a Maďarska s EU o právní stát se Česko nepostaví na stranu visegrádských spojenců. „Nemůže to být jinak,“ tvrdí nový „pan Evropa“.
HN: První české předsednictví v roce 2009 začalo vpádem Izraele do Gazy a poté tehdejší ruský premiér Vladimir Putin uzavřel kohoutky s plynem do Evropy. Máte představu, co nečekaného může vstoupit do toho druhého, které začne za půl roku?
Budím se zhruba kolem třetí hodiny nad ránem a pak asi dvě hodiny se mi leccos honí hlavou včetně těchto otázek. Jasné je, že klidné časy jsou za námi a snad někde před námi, ale teď zrovna to není žádná idyla. Může se ještě zdramatizovat vývoj na energetickém trhu, mohou přijít kyberútoky, nová pandemie. Může se stát ledacos, co teď nemáme úplně zmapované.
HN: V podobných situacích byla pro vládu v době prvního předsednictví klíčová bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, která byla vždy na telefonu. Už víte, komu budete volat vy?
Současná Evropa tenhle typ autority bohužel nemá a celková nejistota velí k tomu, abychom si rychle vytvořili vazby na svoje partnery, hlavně na Němce a Francouze. Já jsem s francouzským kolegou a německou kolegyní už v kontaktu a předpokládám, že premiér brzy vyrazí do Paříže. Má pozvání od prezidenta Emmanuela Macrona, takže Francie by měla být jedna z prvních zahraničních cest.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.