Stejná vládní koalice, stejný premiér, v řadě resortů i stejní ministři – a přece výrazně jiný vládní program. V Nizozemsku mají od pondělí novou vládu, kterou opět jako premiér vede liberál Mark Rutte. On nebo jeho ministři financí dřív často plísnili především jižní státy eurozóny za jejich vysoké zadlužení. Teď to jsou ale sami Nizozemci, kdo v příštích letech nejspíš poruší pravidla pro výši rozpočtového schodku a státního dluhu. A to záměrně. Rutte je ve funkci už od roku 2010 a je druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády členské země EU. Déle je u moci jen maďarský premiér Viktor Orbán.

Nový nizozemský kabinet si chce během příštích čtyř let půjčit na trzích 29 miliard eur navíc oproti současným výdajům určeným na investice. Tedy v přepočtu přes 700 miliard korun. Připouští, že do roku 2025 nizozemský státní dluh nejspíš přesáhne 60 procent hrubého domácího produktu, tedy hranici, která je podle současných pravidel v rámci EU limitem z hlediska šetrného hospodaření.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.