Dlouhá desetiletí studené války bylo Finsko loajálním sousedem Sovětského svazu. Výměnou za sovětské právo veta ve finské zahraniční, ale i domácí politice měla tato severská země zajištěný odbyt svých výrobků, ale třeba také možnost bez víza navštěvovat Leningrad a Tallin. I proto bylo pro Kreml šokem, když při letošních novoročních projevech finský prezident Sauli Niinistö i premiérka Sanna Marinová prohlásili, že v případě ohrožení by země mohla vstoupit do Severoatlantické aliance. A to v okamžiku, kdy Rusko vyhrožuje Západu konfliktem na Ukrajině, pokud nedostane záruky, že se NATO nikdy nebude rozšiřovat směrem na východ.

Jenže jak říká v rozhovoru pro HN uznávaný politolog Vladimir Gelman, který přednáší na Univerzitě v Helsinkách, do značné míry si za to Kreml může sám.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.