Generální ředitelé světových firem jsou nejoptimističtější od roku 2012. Tři čtvrtiny z nich předpokládají, že ekonomika letos posílí, ukázal průzkum poradenské společnosti PwC. Například v roce 2020 naopak polovina dotázaných ve stejné anketě varovala před poklesem ekonomiky.

Optimističtější jsou nyní především Indové, Japonci, Britové, Francouzi a Italové. Pesimističtější Američané, Brazilci, Číňané nebo Němci, zřejmě kvůli rostoucí inflaci nebo problémům v dodavatelských řetězcích.

Více než polovina šéfů světových firem také očekává, že jim tento rok porostou tržby. Největší potenciál pro růst tržeb nabízí podle nich americký trh, dále Čína a Německo. Firmy z USA pak vzhlížejí k britskému trhu.

Jako hlavní riziko pro jejich společnosti vidí ředitelé kybernetické hrozby, covid-19 nebo klimatickou změnu, řeší ale třeba také otázku, jak do firmy přivést a udržet v ní schopné, talentované zaměstnance.

„Během 25 let, co průzkum mezi šéfy světových firem děláme, se generální ředitelé potýkali s výzvami od splasknutí internetové dot-com bubliny po finanční krizi. Dnes nové výzvy přináší pandemie nebo klimatická změna. Svět už vůbec není ‚normální‘, ale zvykáme si na to,“ říká předseda globální sítě PwC Bob Moritz.

Průzkumu se loni od října do listopadu zúčastnilo 4446 šéfů firem z 89 zemí.