Stojím na obrovské solné ploše. Je červenec 1964, krátce po osmé ráno a vyschlé Eyreovo jezero v Austrálii se má zapsat do dějin. Zblízka sleduji automobil Bluebird CN7, jenž ten den pojede rychlostí, kterou dosud žádný vůz po souši nejel – 648,73 kilometru v hodině.

Brit Donald Campbell v sytě modré „raketě“ poháněné turbohřídelovým motorem se zanedlouho stane prvním člověkem v historii, který kdy držel zároveň rychlostní maximum v jízdě na souši i na vodě. A já to všechno prožívám z bezprostřední blízkosti, jako bych tam doopravdy byl. Jako by mě někdo poslal strojem času.

Realita je přitom o dost prostší, ale neméně fascinující. „Strojem času“ je ve skutečnosti program v brýlích na virtuální realitu a nachází se v pražských Holešovicích v sídle firmy Automobilist, která už roky vytváří dokonalé printy z motoristické historie v kvalitě, ve které je tehdejší technika zachytit nemohla.

Své výstupy společnost přirovnává k tomu, jako by poslala fotografa s nynějším vybavením na cestu časem. Ale teď jde ještě o krok dál – chystá se díky moderním technologiím a enginu Unreal, používanému především ve videohrách, posílat časem za důležitými momenty motorismu přímo vás.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se