Producenti elektroniky a automobilů jsou hladoví po nedostatkových čipech a firmy, které je vyrábí, shání nové zaměstnance, již je umí navrhnout nebo vytvořit. Uspokojit poptávku firem po odbornících na integrované obvody by měla pomoci nová laboratoř otevřená na Fakultě elektrotechnické ČVUT. „Těchto absolventů je na trhu enormní nedostatek,“ upozorňuje vedoucí nové laboratoře NANOLAB Jan Voves.

V laboratoři si mohou studenti vyzkoušet velkou část procesu výroby čipů, včetně práce v takzvaných čistých prostorách. V těch je udržován přetlak, aby se dovnitř nedostal vzduch jinudy než přes filtrační zařízení. Studenti a vědci dovnitř vstupují přes přetlakové komory v antistatických pláštích a s návleky na nohou. Do struktury integrovaných obvodů, které jsou stokrát tenčí než lidský vlas, by se nemělo dostat jediné smítko. „Každá z mnoha miliard propojek, které se v čipu nachází, musí být stoprocentně funkční. Nesmíte udělat ani jednu chybu,“ říká Pavel Hazdra, vedoucí katedry mikroelektroniky zmíněné fakulty.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.