Akcie americké placené internetové televize Netflix se minulý týden v pátek po uzavření obchodování na newyorské burze propadly o více než pětinu. Zatímco ještě ve čtvrtek odpoledne se jejich cena pohybovala nad 500 dolary za akcii, v pátek klesla hodnota cenných papírů na 397,5 dolarů za kus. Firma tak během 24 hodin ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty.
Pro americkou společnost šlo o nejhorší týden od července roku 2012, kdy na burze odepsala 28 procent.
Trhy reagují na čtvrteční výsledky Netflixu za poslední čtvrtletí loňského roku. Ačkoliv firma zvýšila svůj zisk meziročně o 12 procent na 607 milionů dolarů, investory zklamala vyjádřením, že kvůli silnější konkurenci očekává letos pomalejší růst nových předplatitelů.
Během letošního prvního čtvrtletí Netflix odhaduje přírůstek předplatitelů o 2,5 milionu, analytici však počítali s číslem kolem čtyř milionů. Větší konkurenci na trhu vytvářejí společnosti jako Walt Disney nebo Apple, které se v posledních letech také pustily do streamovaní videa. Další televize se navíc mají přidat.
„Ačkoliv může mít tato zvýšená konkurence okrajový vliv na náš růst, pokračujeme v upevňování své pozice ve všech zemích a regionech, kde tyto nové streamovací služby začaly fungovat,“ uvedli zástupci Netflixu v čtvrtečním dopise akcionářům.
Server CNBC navíc upozorňuje, že obavy z možné konkurence zesiluje rozhodnutí Netflixu z předminulého týdne, kdy se na americkém a kanadském trhu rozhodl zdražit z necelých 14 dolarů měsíčně na 15,49 dolaru. Vyšší cena by mohla některé zákazníky přilákat k levnějším alternativám.
Za loňský rok získal Netflix celosvětově 18,2 milionu předplatitelů. To bylo nejméně za posledních pět let. V roce 2020, kdy pandemie nemoci covid-19 přiměla lidi zůstat doma, Netflix získal více než 36 milionů předplatitelů a vykázal vysoký zisk. Firma má nyní po celém světě 222 milionů předplatitelů.
Investoři se stále více obávají, že Netflix se možná již blíží vrcholu své popularity. Pochyby způsobily propad akcií z jejich vrcholu 700 dolarů za akcii, kam se dostaly v půlce listopadu, o více než 30 procent, upozornila agentura AP. Podle společnosti Parrot Analytics klesl podíl Netflixu na celosvětovém trhu streamovacích služeb během dvou let kvůli vzestupu konkurentů z 55 na 45 procent.
Ztráty však na burze hlásí i další společnosti. Důvodem propadu trhů jsou mimo jiné obavy, že americká centrální banka Fed brzy začne se zvyšování úrokových sazeb. Například index Nasdaq během čtvrtečního obchodování ztratil 1,3 procenta.
Kde všichni jsou? ptá se Wall Street. Drobní investoři neodešli, jen vidí nové šance
Během uplynulého týdne se nedařilo ani kryptoměnám. Nejznámější z nich bitcoin odepsal od úterý do soboty přibližně 17,5 procenta ze své ceny a dostal se jen těsně nad hranici 35 tisíc dolarů za kus. To je nejslabší výsledek od loňského července. Během nedělního odpoledne jeho hodnota opět rostla asi půlrocentním tempem. Ještě na konci loňského roku, tedy před necelým měsícem, se přitom bitcoin obchodoval takřka ta 51 tisíc dolarů.
Padalo i ethereum, od pondělí do soboty ztratilo bezmála čtvrtinu své hodnoty. Během neděle začala cena měny růst a během odpoledne se obchodovala za zhruba 2,5 tisíce dolarů za kus.
S přispěním Adama Maška
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist