Jaký bude mít Česko rozpočet pro letošní rok, by mělo být brzy jasné. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hodlá návrh představit v nejbližších dnech. Konečně by tak mělo být jasné, jak chce vláda ušetřit 80 miliard, jak dříve slibovala. Stanjura i premiér Petr Fiala (ODS) to dosud odmítali sdělit. Kritici přitom tvrdí, že za současné situace se takové peníze v rozpočtu najít nedají. Alespoň ne bez bolestivých a těžko obhajitelných škrtů.

V rozpočtu na letošní rok, jejž sestavila ještě vláda Andreje Babiše (ANO) a který se nyní snaží nový kabinet změnit, je osm položek, které v posledních dvou letech narostly nebývalým tempem a bude těžké je výrazně seškrtat.

Jde buď o zákonem stanovené neboli takzvané mandatorní výdaje, jako jsou důchody či platby za státní pojištěnce, nebo se jedná o výdaje, k nimž se ve svém programu zavázala i nová vláda. To jsou například platy učitelů. Ukazuje to studie projektu IDEA z dílny institutu CERGE-EI, jenž funguje při Národohospodářském ústavu Akademie věd.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se