Akcie jihokorejské společnosti LG Energy Solutions (LGES) včera na burze v Soulu debutovaly růstem o 99 procent, než část zisků smazaly a den uzavřely silnější o 68 procent. Firma se tak stala druhým nejhodnotnějším podnikem v Jižní Koreji a primární veřejná nabídka (IPO) jejích akcií je největší v zemi. LGES dodává baterie výrobcům elektromobilů, jako je Tesla, Volkswagen, General Motors a další.

Akcie se začaly obchodovat na ceně 597 000 wonů, zatímco upisovací cena byla stanovena na 300 000 wonů. Zájem o akcie firmy byl mimořádný, investoři podali nabídky na nákup akcií za 15,2 biliardy wonů (přes 272 bilionů korun).

Krátce po zahájení obchodování se akcie části zisků vzdaly a oslabily až o 25 procent. I tak ale firma zůstala s tržní kapitalizací více než 105 bilionů wonů druhým největším podnikem v Jižní Koreji za společností Samsung Electronics. LGES byla vyčleněna z chemické skupiny LG Chem a na trhu baterií pro elektromobily drží více než dvacetiprocentní podíl.

Debut akcií LGES tak připravil půdu pro další primární emise, kterých letos analytici v Jižní Koreji očekávají více. Protože v jiných asijských zemích tak velké primární emise nejsou zatím na obzoru, pozornost investorů by se mohla upnout právě k akciovému trhu v Soulu.

Velmi vysoký zájem investorů o akcie LGES ale odráží i širší trend – posun k elektrifikaci dopravy. Nabídky za výjimečných více než 15 biliard wonů podalo dohromady téměř 2000 institucionálních investorů z Jižní Koreje i ze zahraničí, kteří se tak chtějí svézt na očekávané růstové vlně.

Čtvrteční závěrečná cena akcií LGES byla 505 000 wonů, což je 15 procent pod denním maximem. Akciový trh v Soulu ale jinak výrazně oslabil, hlavní index KOSPI odepsal 3,5 procenta na 2614,49 bodu. Tržní hodnota LGES v závěru obchodování činila zhruba 118 bilionů wonů (2,14 bilionu korun), zatímco tržní hodnota Samsungu činila zhruba 479 bilionů wonů (8,7 bilionu korun). Pro srovnání – tržní hodnota české elektrárenské společnosti ČEZ podle záznamů na pražské burze dopoledne činila přibližně 433,6 miliardy korun.

Výkon akcií LGES je pro hlavní index burzy v Soulu nejlepší od loňského listopadu, kdy akcie společnosti finančních služeb Kakao Pay debutovaly proti upisovací ceně růstem o 114 procent. Úspěšných primárních emisí ale burza v jihokorejské metropoli nabídla za uplynulý rok více.