Akcie jihokorejské společnosti LG Energy Solutions (LGES) včera na burze v Soulu debutovaly růstem o 99 procent, než část zisků smazaly a den uzavřely silnější o 68 procent. Firma se tak stala druhým nejhodnotnějším podnikem v Jižní Koreji a primární veřejná nabídka (IPO) jejích akcií je největší v zemi. LGES dodává baterie výrobcům elektromobilů, jako je Tesla, Volkswagen, General Motors a další.

Akcie se začaly obchodovat na ceně 597 000 wonů, zatímco upisovací cena byla stanovena na 300 000 wonů. Zájem o akcie firmy byl mimořádný, investoři podali nabídky na nákup akcií za 15,2 biliardy wonů (přes 272 bilionů korun).

Krátce po zahájení obchodování se akcie části zisků vzdaly a oslabily až o 25 procent. I tak ale firma zůstala s tržní kapitalizací více než 105 bilionů wonů druhým největším podnikem v Jižní Koreji za společností Samsung Electronics. LGES byla vyčleněna z chemické skupiny LG Chem a na trhu baterií pro elektromobily drží více než dvacetiprocentní podíl.

Debut akcií LGES tak připravil půdu pro další primární emise, kterých letos analytici v Jižní Koreji očekávají více. Protože v jiných asijských zemích tak velké primární emise nejsou zatím na obzoru, pozornost investorů by se mohla upnout právě k akciovému trhu v Soulu.

Velmi vysoký zájem investorů o akcie LGES ale odráží i širší trend – posun k elektrifikaci dopravy. Nabídky za výjimečných více než 15 biliard wonů podalo dohromady téměř 2000 institucionálních investorů z Jižní Koreje i ze zahraničí, kteří se tak chtějí svézt na očekávané růstové vlně.

Čtvrteční závěrečná cena akcií LGES byla 505 000 wonů, což je 15 procent pod denním maximem. Akciový trh v Soulu ale jinak výrazně oslabil, hlavní index KOSPI odepsal 3,5 procenta na 2614,49 bodu. Tržní hodnota LGES v závěru obchodování činila zhruba 118 bilionů wonů (2,14 bilionu korun), zatímco tržní hodnota Samsungu činila zhruba 479 bilionů wonů (8,7 bilionu korun). Pro srovnání – tržní hodnota české elektrárenské společnosti ČEZ podle záznamů na pražské burze dopoledne činila přibližně 433,6 miliardy korun.

Výkon akcií LGES je pro hlavní index burzy v Soulu nejlepší od loňského listopadu, kdy akcie společnosti finančních služeb Kakao Pay debutovaly proti upisovací ceně růstem o 114 procent. Úspěšných primárních emisí ale burza v jihokorejské metropoli nabídla za uplynulý rok více.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist