Papež František v pondělí vyzval k placení daní a odsoudil daňové úniky. „Spravedlivě nastavený daňový systém slouží k rozvoji obecného blaha, k ochraně důstojnosti chudých a ke snižování nerovností,“ řekla hlava katolické církve při setkání se zástupci italské daňové správy. Podle papeže je však nutné, aby využití výnosů z daní bylo transparentní.

„(Zdanění) musí podporovat přerozdělování bohatství, a tím chránit důstojnost chudých a posledních, kteří vždy čelí nebezpečí, že budou zatlačení mocnými,“ uvedl papež. Vyzval také k ochraně veřejného zdravotnictví hrazeného z daní. „Neměli bychom skončit v placené zdravotnické službě, ve které chudí nemají na nic nárok.“

Správa daní se podle papeže Františka musí řídit zákonností, nestranností a transparentností. Ta je podle pontifika nezbytná i při nakládaní s veřejnými prostředky. „Ti, kteří spravují majetek všech, mají tu závažnou zodpovědnost se neobohatit,“ uvedl František. Podle něj transparentnost může občany podnítit k placení daní, když vidí, že s výnosy stát zachází účelně. Naopak neprůhlednost podle papeže vytváří „podezření a špatnou náladu“.

Podle agentury Reuters jsou daňové úniky v Itálii velmi rozsáhlé a státní kasa každoročně přichází podle odhadů zhruba o 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). Kritici katolické církve upozorňují, že Vatikán a samotná římskokatolická církve mají v Itálii rozsáhlé a neodůvodněné daňové úlevy, které stojí státní kasu stovky milionů eur ročně. Poukazují například na to, že církev zahrnuje do výjimky z daně z nemovitosti, na kterou mají právo kostely a chrámy, také nemovitosti, které běžně používá pro podnikatelské účely. Podle odhadů největšího italského sdružení nevěřících UAAR tím katolická církev ročně ušetří na 600 milionů eur (14,6 miliardy korun) daní. Tuto daňovou výjimku pro budovy, které církev využívá i pro podnikání, odmítl v roce 2018 také Soudní dvůr Evropské unie.