Rok 2021 byl rokem vysoké inflace. Rekordmanem se stala Venezuela, kde ceny vzrostly o 686 procent. Zhruba poloviční nárůst zdražování ničil ekonomiku Súdánu a pomyslnou bronzovou medaili získal Libanon s 201 procenty. Z tohoto úhlu pohledu se míra inflace v Argentině ve výši 51 procent může jevit jako zvládnutelná, opak je ale pravdou. Jedná se o druhou nejvyšší míru inflace v zemi za posledních 30 let a tamní ekonomiku žene do dalšího bankrotu.

Problém spočívá v tom, že Argentině přestávají věřit investoři a ze země odcházejí. Při tom mohutně vyprodávají svá pesa, která se vůči dolaru propadají. Aktuálně je argentinská měna nejslabší od roku 1992, kdy byla transformována do současné podoby. Přitom jen za posledních pět let se peso oproti dolaru znehodnotilo na 15 procent své původní hodnoty.

Vláda se proti prudkému zdražování snaží bojovat. Zmrazila proto ceny u mnoha produktů, což je přístup, který aplikují i další země. Za všechny jmenujme nám blízké Maďarsko. Rozdíl mezi Argentinou a Maďarskem je ale v tom, že ve druhé největší jihoamerické zemi je silně rozvinutá stínová ekonomika. To vede k situaci, kdy produkty za regulované ceny nejsou dostupné a lidé si je mohou koupit jen pod pultem a výrazně dráž.

Argentina není schopna vymáhat svá ekonomická opatření i přesto, že tamní státní aparát je značně přebujelý. Bobtnání dosáhlo dokonce takové míry, že na jeho financování nestačí ani příjmy z daní. To pochopitelně vede k prudkému růstu zadlužení, které začíná být nezvladatelné.

Vše může vyústit v další bankrot, což by v této jihoamerické zemi nebyla nijak výjimečná situace. Argentina zažila již minimálně osm bankrotů, které stojí za zmínku. Ten úplně nejhorší se odehrál na přelomu let 2001 a 2002 a v učebnicích je označován jako největší bankrot v dějinách.

Jestliže se bude historie opakovat, lze očekávat výrazný propad životní úrovně tamních obyvatel, který bude doprovázen drakonickým seškrtáním vládních výdajů. Z toho je zřejmé, že podceňovat inflaci se nevyplácí a centrální banky by měly pečovat o cenovou stabilitu dřív, než se situace vymkne kontrole.