Byl to obchod, na který nizozemský podnikatel působící v Česku Remon Vos čekal přes dva roky. Dlouhá jednání ale nakonec slaví úspěch. Jeho developerská skupina CTP ve čtvrtek nad ránem oznámila, že ovládla německou realitní skupinu DIR. Dohodla se na odkupu s držiteli více než 98 procent akcií tohoto vlastníka průmyslových hal a skladů. Mezi těmi jsou hlavně německé investiční skupiny.

Hodnota transakce, která firmu dostává na německý trh, se podle zveřejněných čísel pohybuje kolem 600 milionů eur, tedy asi 14,5 miliardy korun. Částka však bude reálně vyšší, protože nezahrnuje individuální dohody mezi CTP a akcionáři. Německo se díky ní stává pro CTP třetím nejdůležitějším trhem po Česku a Rumunsku.

„Německý trh je zajímavou investiční příležitostí, protože nám umožňuje rozšířit síť CTP a uspokojit tak rostoucí poptávku nájemců po městské logistice v jedné z nejsilnějších evropských ekonomik. Stávajícím i novým zákazníkům nyní budeme moci prostřednictvím platformy CTP nabídnout přístup k transevropské síti dodavatelského řetězce na trzích od Černého po Severní moře,“ prohlásil zakladatel CTP Vos.

CTP záměr koupit firmu DIR oznámila loni v říjnu. Akcionářům německé skupiny nabídla vyplacení v hotovosti v poměru 17,12 eura za akcii. Jako alternativu si mohli zvolit i vyplacení v cenných papírech v poměru 1,25 akcie CTP za každou nabízenou akcii DIR. Většina podílníků německé skupiny zvolila druhou variantu. CTP proto vydá přes 32 milionů nových akcií a podíl zakladatele Vose ve firmě se sníží ze současných 83 na necelých 77 procent. S podíly CTP se obchoduje na burzách v Amsterdamu a v Praze. Na konci čtvrtečního obchodování stála jedna akcie CTP 17,50 eura, tedy o necelá čtyři procenta méně než ve středu.

Česko-nizozemská developerská skupina je jedním z největších vlastníků průmyslových ploch v Evropě. Její hrubá pronajímatelná plocha přesáhla na podzim roku 2021 7,1 milionu metrů čtverečních. V Česku je už delší dobu jedničkou. Patří jí zhruba dvě pětiny z tuzemských průmyslových a logistických nemovitostí. Nově se firma domluvila s americkým logistickým gigantem GXO Logistics, že pro něj postaví halu  o rozloze 60 tisíc metrů čtverečních ve svém největším českém parku v Boru na Tachovsku.

Koupě DIR přinese CTP dalších 1,7 milionu metrů čtverečních pronajímatelných ploch na 3,9 milionu metrech čtverečních pozemků. Vos si proto pochvaluje, že kromě stávajících nemovitostí bude mít k dispozici i dostatek prostoru na další výstavbu. CTP plánuje v příštích pěti letech investovat v Německu další miliardu eur, v přepočtu zhruba 24 miliard korun, aby plochu nyní vlastněnou DIR přibližně zdvojnásobila.

Vos zároveň věří, že v získaných německých nemovitostech může v dohledné době zvýšit příjem z nájemného ze současných zhruba 38 na 76 eur za metr čtvereční. Na nájemném DIR aktuálně utrží asi 60 milionů eur ročně. Vos spoléhá i na to, že lidé z DIR jeho firmě pomohou s orientací na německém trhu, například při dalších akvizicích nebo výstavbě. CTP již staví logistický areál o rozloze přibližně 30 tisíc metrů čtverečních nedaleko Brém, který plánuje dokončit koncem letošního roku.

Podle dat za tři čtvrtletí loňského roku utržila CTP na nájmech téměř 240 milionů eur, tedy v přepočtu asi 6,1 miliardy korun. Developer tak na platbách od nájemců vybral o 36 milionů eur více než loni. Čistý zisk firma v porovnání s prvními devíti měsíci roku 2020 takřka zdvojnásobila. 

Zahraniční akvizice jsou pro české realitní firmy prakticky nezbytné. Na zdejším trhu s výrobními halami a sklady je kvůli slabé výstavbě malá nabídka, což na jednu stranu vede k tlaku na zvyšování nájmů, zároveň to ale nemovitosti zdražuje. Tempo růstu cen je přitom rychlejší než v případě nájemného, a tak zde firmám klesají výnosy.

Německo je po Rakousku a Nizozemsku další západoevropskou zemí, do níž se firma CTP v uplynulých měsících vydala. Dříve se spoléhala hlavně na trhy ve střední a východní Evropě. Kromě zmíněného Česka a Rumunska je aktivní třeba také na Slovensku a v Maďarsku.

Ačkoli se developer soustředí hlavně na průmyslové nemovitosti, rozkročený je i do sektoru nájemního bydlení. V Brně na etapy staví rezidenční projekt Domeq. Byty v něm mají běžné vybavení a jejich velikost se pohybuje od 22 do 75 metrů čtverečních. Nájemné začíná na 13 tisících korun měsíčně, za nejdražší byty nájemci zaplatí přes 25 tisíc.

„Tento koncept moderního bydlení kopíruje trendy západní Evropy a odpovídá potřebám dnešní generace dynamických mladých lidí, kteří do Brna přicházejí za studiem nebo prací. Hledají zde reprezentativní, praktické, flexibilní a cenově dostupné místo k bydlení, které ale také pohodlně ubytuje například začínající rodiny,“ prohlásil obchodní ředitel CTP pro Česko Jakub Kodr.