Navzdory sychravému podzimnímu ránu, pěti stupňům nad nulou a silnému větru jsou amsterdamské silnice plné cyklistů. Centrum města je protkáno širokými cyklopruhy, takřka u každého domu jsou zaparkované stovky kol. Spíše než srážka s autem hrozí neopatrnému chodci kolize s rychle jedoucím člověkem na kole. Takový chod města, který je v Praze navzdory rozmachu sdílených kol a opatrným snahám podpořit cyklodopravu stále vzdálený, umožňuje i rovinatý profil Nizozemska ležícího v takřka nulové nadmořské výšce. Ani rychlejší cesta do práce tak nepředstavuje náročný sportovní výkon.

Život na úrovni mořské hladiny má však i své nevýhody. Nizozemci se obávají, jaká budoucnost jejich zemi čeká, pokud hladina oceánů bude kvůli klimatickým změnám dále stoupat. Podle letošní studie dánsko-norského týmu vědců může hladina oceánů vzrůst do roku 2100 až o 1,35 metru, což povede k tomu, že část planety bude neobyvatelná. „Snažíme se města na stoupající hladinu moří připravovat, aby se mohla přizpůsobit a ochránit,“ konstatuje Maarten Schweers z vládní Nizozemské agentury pro podnikání, na jejíž pozvání HN Nizozemsko navštívily.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.