Třicet dva let po revoluci se v Česku naplno rozjela vlna velkého donátorství nejbohatších byznysmenů. Po loni oznámeném závazku manželů Ondřeje a Kataríny Vlčkových vložit 1,5 miliardy korun do své rodinné nadace budující dětský hospic s paliativní péčí přichází ještě vyšší částka.
Bratři Wałachové, kteří stáli u zrodu výrobce doplňků stravy Walmark, jenž vyrábí značky jako Proenzi či vitaminy Marťánci, a dříve vlastnili také například džusy Relax, vytvořili nadaci 3WFoundation. Do té nevratně převedou svůj majetek oceněný burzou či znalci na 1,8 miliardy korun. „Věříme, že máme vracet svůj úspěch okolí, protože sami jsme byli hmotně obdařeni. Jiní byli obdařeni zase jinak a mohou věnovat třeba svůj čas nebo vědomosti a schopnosti,“ uvedl Adam Wałach pro HN.
Půjde o takzvanou investiční nadaci, která je v Česku stále poměrně vzácná. Její princip spočívá v tom, že by její majetek měl sám vydělávat na následné rozdávání. Například přes dividendy vyplácené z vložených akcií, úroky z dluhopisů nebo po případných prodejích přímých firemních podílů. Podobně jsou koncipovány nadace nejbohatších lidí ve světě nebo vysokých škol na Západě, ale také nadace Vlčkových, jejíž základ tvoří akcie softwarové antivirové firmy Avast, protože Ondřej Vlček je jejím šéfem a spolumajitelem.
„Většina filantropů dává peníze podle toho, jak v daném roce zrovna mohou. My chceme nadaci, která je stabilní a má z čeho rozdávat stále. Pokud počítáme, že by průměrná výnosnost jejích aktiv měla být čtyři až pět procent ročně, tak nám 1,8 miliardy korun do základu dává smysl. Pak bude nadace moci ročně podporovat různé projekty zhruba 100 miliony korun,“ doplňuje další z bratrů Valdemar Wałach.
Tři bratři a jejich miliardové investiční dobro. „Přidejte se k nám, otevřete srdce,“ vzkazují nejen českému byznysu
Podle něj je základem jmění nadace 3WFoundation část podílu v původem polské společnosti Docplanner, která zajišťuje například objednávání pacientů u lékaře a loni na podzim byla v posledním investorském kole podle zdrojů na trhu oceněna na 1,5 miliardy dolarů. Firma tedy patří mezi takzvané jednorožce s valuací přes miliardu dolarů. Zhruba třetina z 1,8 miliardy korun přislíbeného nadačního jmění jsou pak likvidní položky, jako je hotovost či akcie.
Wałachovi zároveň dávají příslib, že pokud by v prvních letech nadace nedokázala generovat dost hotovosti na podporu vybraných projektů, budou do ní peníze dodávat. Cílem jejich podpory jsou už dnes křesťanské projekty a iniciativy nejen v Česku a v Polsku, dohromady přes 130 organizací, včetně například práce s lidmi po propuštění z vězení přes Mezinárodní vězeňské společenství.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.