Třicet dva let po revoluci se v Česku naplno rozjela vlna velkého donátorství nejbohatších byznysmenů. Po loni oznámeném závazku manželů Ondřeje a Kataríny Vlčkových vložit 1,5 miliardy korun do své rodinné nadace budující dětský hospic s paliativní péčí přichází ještě vyšší částka.

Bratři Wałachové, kteří stáli u zrodu výrobce doplňků stravy Walmark, jenž vyrábí značky jako Proenzi či vitaminy Marťánci, a dříve vlastnili také například džusy Relax, vytvořili nadaci 3WFoundation. Do té nevratně převedou svůj majetek oceněný burzou či znalci na 1,8 miliardy korun. „Věříme, že máme vracet svůj úspěch okolí, protože sami jsme byli hmotně obdařeni. Jiní byli obdařeni zase jinak a mohou věnovat třeba svůj čas nebo vědomosti a schopnosti,“ uvedl Adam Wałach pro HN.

Půjde o takzvanou investiční nadaci, která je v Česku stále poměrně vzácná. Její princip spočívá v tom, že by její majetek měl sám vydělávat na následné rozdávání. Například přes dividendy vyplácené z vložených akcií, úroky z dluhopisů nebo po případných prodejích přímých firemních podílů. Podobně jsou koncipovány nadace nejbohatších lidí ve světě nebo vysokých škol na Západě, ale také nadace Vlčkových, jejíž základ tvoří akcie softwarové antivirové firmy Avast, protože Ondřej Vlček je jejím šéfem a spolumajitelem.

„Většina filantropů dává peníze podle toho, jak v daném roce zrovna mohou. My chceme nadaci, která je stabilní a má z čeho rozdávat stále. Pokud počítáme, že by průměrná výnosnost jejích aktiv měla být čtyři až pět procent ročně, tak nám 1,8 miliardy korun do základu dává smysl. Pak bude nadace moci ročně podporovat různé projekty zhruba 100 miliony korun,“ doplňuje další z bratrů Valdemar Wałach.

Podle něj je základem jmění nadace 3WFoundation část podílu v původem polské společnosti Docplanner, která zajišťuje například objednávání pacientů u lékaře a loni na podzim byla v posledním investorském kole podle zdrojů na trhu oceněna na 1,5 miliardy dolarů. Firma tedy patří mezi takzvané jednorožce s valuací přes miliardu dolarů. Zhruba třetina z 1,8 miliardy korun přislíbeného nadačního jmění jsou pak likvidní položky, jako je hotovost či akcie.

Wałachovi zároveň dávají příslib, že pokud by v prvních letech nadace nedokázala generovat dost hotovosti na podporu vybraných projektů, budou do ní peníze dodávat. Cílem jejich podpory jsou už dnes křesťanské projekty a iniciativy nejen v Česku a v Polsku, dohromady přes 130 organizací, včetně například práce s lidmi po propuštění z vězení přes Mezinárodní vězeňské společenství.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.