Stále více developerů zdůrazňuje u svých projektů například šetrné hospodaření s vodou nebo energiemi. Nejsnazším způsobem, jak doložit důraz na životní prostředí, jsou ekologické certifikace. Po známějších plaketách BREEAM a LEED se v Evropě nyní snaží prosadit další s názvem WELL.

„Po debatě o ekologickém stavebnictví, úsporách energií v budovách nebo šetření vodou se musí developeři zaměřit i na zdraví a pohodu lidí, kteří v jimi stavěných nemovitostech bydlí nebo pracují,“ říká v rozhovoru pro HN Rick Fedrizzi, výkonný ředitel International WELL Building Institute, která za certifikací stojí. WELL hodnotí například kvalitu vzduchu či osvětlení v budově nebo to, jak prostředí ovlivňuje lidskou psychiku.

WELL navazuje na zmíněné dva populárnější certifikační programy, které jsou rozšířené i v Česku. Britský BREEAM (z anglického Building Research Establishment Environmental Assessment Method) hodnotí například zeleň nebo celkový dopad budovy na životní prostředí. Využívají ho především majitelé průmyslových budov. Americký LEED (zkratka z Leadership in Energy and Environmental Design) je více zaměřený na spotřebu energií. Více také kontroluje průběh výstavby. Certifikaci LEED mají hlavně kancelářské budovy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.