Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Bruselu zúčastnil svého prvního summitu EU. Lídři sedmadvacítky si tentokrát na podnět Francie pozvali několik desítek hlav států a vlád afrických zemí, a vztah obou kontinentů po ústupu pandemie se tak stal hlavním tématem summitu. Dostalo se ale i na uzavřenou debatu o možném útoku Ruska na Ukrajinu a jaké sankce by při takovém scénáři Evropa spustila. Tato část byla vyhrazena jen evropským lídrům a ti u sebe nemohli mít ani mobily.

Poprvé se také Fiala ve čtvrtek osobně potkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Měli se vidět původně už 3. února v Bruselu, kam ho německá politička pozvala, Fiala ale nakonec termín zrušil kvůli schůzi sněmovny. „Konečně osobně,“ byla proto jedna z prvních slov von der Leyenové, kterými Fialu s úsměvem přivítala v sídle komise. „Byl to velice otevřený rozhovor, paní předsedkyně slíbila veškerou pomoc a součinnost při přípravě českého předsednictví,“ řekl stručně premiér po schůzce.

Bylo to ale opět domácí dění, které přimělo Fialu zkrátit premiérský pobyt v Bruselu. Ze dvoudenní schůzky spěchal už po prvním dnu zpátky do Prahy. Důvodem bylo plánované projednávání státního rozpočtu ve sněmovně v pátek dopoledne, kam ohlásil příchod i prezident Miloš Zeman.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

„Přistoupili jsme k večernímu odletu, aby pan premiér mohl být u projednávání protiinflačního rozpočtu,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Původně měl Fiala zůstat v belgické metropoli do pátečního poledne, kdy summit EU–Afrika končí.

Sešlo i ze setkání šéfů vlád zemí visegrádské čtyřky. To je přitom velmi neobvyklé, schůzka na půdorysu V4 se pravidelně koná na každém summitu unie. Fiala podle informací HN a Aktuálně.cz nejevil o debatu v tomto formátu zájem a do poslední chvíle nepotvrdil svoji účast. „Nikdo na to netlačil, nikdo to nevzal za své,“ řekl k tomu vládní mluvčí Smolka. „Měli by se všichni vidět u Borise Johnsona v březnu v Londýně,“ dodal.

Naopak čas si Fiala vyčlenil na rakouského kancléře Karla Nehammera. Hodinová schůzka s ním v Bruselu se konala na žádost českého premiéra. „Pro mě jsou vztahy s Rakouskem velmi důležité. Je to naše sousední země, pojí nás historie, je potřeba spolu mluvit,“ řekl po schůzce Fiala. „Měli jsme velmi přátelský rozhovor, pozval jsem pana kancléře do České republiky,“ dodal šéf české vlády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist