Jsme připraveni na možnou migrační vlnu i přerušení energetických dodávek z Ruska. Český premiér Petr Fiala (ODS) tak reagoval na rostoucí napětí na Ukrajině, kde hrozí vpád ruských vojsk. S ohledem na možný konflikt by se mohl Rusům v brzké době zkomplikovat příjezd do Česka nebo celého schengenského prostoru.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hodlá v rámci Evropské unie jednat o tom, aby se lidé z Ruska museli při vstupu prokazovat takzvanými biometrickými pasy. Ty jsou vybavené elektronickým čipem, jenž obsahuje mimo jiné základní tělesné údaje o držiteli pasu, které je možné na místě ověřit.
„Jde o to, aby byla jistota, že ten, kdo sem vstupuje, je skutečně tím člověkem,“ řekl Rakušan. Návrh hodlá přednést příští týden na jednání ministrů vnitra členských zemí v Bruselu. „I kdybychom pro návrh podporu nenašli, tak ta věc je řešitelná na bázi České republiky,“ dodal.
Naopak pro ty občany Ruské federace, kteří jsou pronásledováni režimem prezidenta Vladimira Putina, vláda plánuje zjednodušit vyřízení víz. „Chceme jakási humanitární víza pro členy opozičních hnutí,“ uvedl Rakušan.
Snazší získávání víz se má týkat Ukrajinců, jestliže se v jejich zemi vyostří situace. Ti, kteří jsou v Česku s krátkodobým vízem, by se mohli snadněji dostat k vízu dlouhodobému.
Podle premiéra Fialy je kabinet připravený se v otázce pobytových povolení pro Ukrajince „chovat flexibilně“. „Udělat kroky, které zajistí, aby ti lidé mohli zůstat na našem pracovním trhu,“ uvedl. Souvisí to podle něj i s cílem kabinetu otevírat pracovní trh pro lidi z jazykově a kulturně blízkých oblastí.
Podle Rakušana je v Česku je asi 200 tisíc Ukrajinců s dlouhodobým vízem a přibližně 60 tisíc s krátkodobým pobytovým povolením. První potenciální pomocí těmto lidem v případě další eskalace konfliktu na Ukrajině by podle něj bylo zajistit těmto lidem dlouhodobější pobyt. „Bez toho, aby museli k vyřízení formalit jet do Kyjeva, jet někam na ambasádu či zastupitelský úřad,“ řekl.
Západ Rusko odstřihl od svých kapitálových trhů. Putin ale sankcím uniká
Vláda podle Fialy nadále zvažuje všechny varianty vývoje na Ukrajině včetně uprchlické vlny či omezení dodávek z Ruska. Kabinet údajně pracuje na tom, aby případné zhoršení situace mělo co nejmenší dopady na obyvatele Česka.
Zatím však úřady podle Rakušana nezaregistrovaly žádné bezpečnostní hrozby kvůli dění na Ukrajině pro české občany. Česko ani neregistruje zvýšený zájem Ukrajinců o různé typy pobytových povolení. „Zastupitelské úřady ČR v Kyjevě a Lvově jsou nadále v provozu, pobytová povolení se tam vyřizují standardně,“ uvedl Rakušan.
Vnitro podle něj zpracovalo scénáře, jak by Česko postupovalo v případě migrační vlny z Ukrajiny. Plán počítá s několika stupni od zeleného po černý. „V současné chvíli nejsme ještě ani v tom prvním zeleném stupni,“ uvedl ministr. Ani zájem o víza podle něj nevybočuje z normálu.
Zároveň ministr Rakušan upozornil, že lidé, kteří chtějí pomoci lidem na Ukrajině, se mohou obrátit na jeho úřad. Na něj mohou posílat nabídky materiální pomoci nebo možnosti ubytování pro případné ukrajinské uprchlíky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist