Týden před invazí na Ukrajinu uspořádalo Rusko cvičení svých strategických sil s jadernými zbraněmi. Při pohledu zpět to byl první signál směřující k Severoatlantické alianci, aby se nepletla do chystaného útoku na Kyjev. Potom při projevu těsně před akcí prezident Vladimir Putin nepřímo varoval jiné jaderné mocnosti před vměšováním do ruské operace. A v neděli, čtvrtý den útoku na Ukrajinu, uvedl ruské jaderné síly do vyššího stupně bojové pohotovosti poté, co zfalšované referendum v Bělorusku schválilo rozmístění atomových zbraní na území tohoto ruského spojence.

A na Západě začali politici, experti i obyčejní lidé přemýšlet, jak vážné to s případným použitím jaderných zbraní může být. Evropská unie a evropští členové NATO žijí pod atomovým deštníkem Spojených států amerických. Jen některé evropské země se na tomto programu NATO podílejí a jejich letouny by v případě krize nesly americké jaderné zbraně. Modernizaci tohoto programu zmínil ve svém přelomovém projevu v neděli v německém Bundestagu i kancléř Olaf Scholz.

Nejpravděpodobnějším důvodem, proč Putin začal hovořit o vyšším stupni pohotovosti jaderných zbraní, je snaha odvést pozornost od zjevného neúspěchu ruských vojenských akcí na Ukrajině, kterou masivně začali podporovat členové EU a právě NATO, které ruský prezident vidí jako svého hlavního nepřítele a vyzyvatele. Putinovým cílem je NATO jako soupeře zastrašit, nikoli napadnout.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se