Evropská unie se v nedělí rozhodla poslat bojující Ukrajině půl miliardy eur (12,3 miliardy korun) na nákup zbraní. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyvolal velký zájem a mnoho otazníků vyjádřením, v němž zmínil, že součástí dodávek by měla být bojová letadla. To, že letadla z unie dorazí, tvrdil i tweet vedení ukrajinského parlamentu.

Letectvo bylo hlavním cílem prvních ruských útoků a ruská armáda tvrdí, že už má nad ukrajinským vzdušným prostorem kontrolu. Ukrajinci kontrují na sociálních sítích příběhem o „Duchu Kyjeva“, elitním letci, který už sestřelil nejméně deset ruských strojů. Zároveň oznámili i smrt jednoho z nejzkušenějších ukrajinských pilotů. Tyto zprávy obou stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Novináři od nedělního večera pátrají, kde a jaká letadla by unie tak rychle vzala, aby s nimi ukrajinští piloti dokázali létat bez složitého mnohaměsíčního, či spíš mnohaletého výcviku. V úvahu přicházejí letadla ze tří zemí, které dosud a stále s většími obtížemi provozují stroje sovětské a později ruské výroby: Bulharsko, Slovensko a Polsko.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se