Nynější situace kolem invaze na Ukrajinu může mít dramatický vliv na ruský byznys největší tuzemské investiční skupiny PPF. „Dopad současné krize se může dotknout projektů skupiny PPF v Rusku, jejichž aktuální hodnota se pohybuje na úrovni kolem jedné miliardy eur (asi 25 miliard korun). To představuje zhruba deset procent hodnoty skupiny,“ přibližuje mluvčí PPF Leoš Rousek s tím, že tato aktiva jsou financována výhradně z ruských zdrojů. „Jsou držená zcela nezávisle od ostatních aktiv a projektů skupiny. Případné dopady války tedy neohrožují globální byznys PPF a její schopnost investovat v budoucnu,“ zdůrazňuje Rousek.

Mezi hlavní investice skupiny PPF v Rusku patří Home Credit and Finance Bank (HCFB), která se zaměřuje na spotřebitelské financování. PPF také kontroluje ruskou pojišťovnu PPF Life Insurance, v Rusku má rovněž řadu velkých realitních projektů. Do portfolia ale patří i zemědělská firma RAV Agro či těžařská společnost Polymetal.

S americkou společností Hines vlastní dále PPF kancelářské budovy v moskevském centru Metropolis. V ruském hlavním městě má rovněž obří administrativní komplex Comcity, ve spolupráci s britskou Radius Group pak rozvíjí logistický areál South Gate Industrial Park v jižní části moskevského regionu s kapacitou 653 tisíc metrů čtverečních. V Petrohradě pak tuzemský investiční kolos vlastní a provozuje například jeden z nejprestižnějších obchodních komplexů  – OC Něvskij Centr. Jeho rozloha je 91 tisíc metrů čtverečních.

V minulých týdnech informovala ruská média, že právě tamní Home Credit je na prodej. Favoritem měl být podle specializovaného serveru Frank Media konglomerát AFK Sistema miliardáře Vladimira Jevtušenkova. Ani ten ale nechtěl za HCFB přeplácet kvůli tehdejším protestům v Kazachstánu, kde vlastní Home Credit, dceřinou banku. 

„AFK Sistema nechce Kazachstán nebo by ho chtěla koupit levně,“ uvedl již dříve pro HN zdroj z finančních kruhů s tím, že ruská investiční skupina tlačí na cenu. Kazachstánská banka byla totiž podle něj zisková. 

V současnosti se ale Home Credit bude prodávat velice složitě. Pravou chvíli pro prodej skupina PPF propásla. Před válkou na Ukrajině se hodnota HCFB podle zdroje moskevského listu RBK, který o probíhajícím prodeji informoval, mohla vyšplhat k jedné miliardě eur. „Toto je jedno z mála aktiv na trhu retailových půjček, které si zaslouží pozornost,“ komentoval již dříve pro server Frank Media zdroj z jednoho ze zájemců o ruský bankovní byznys PPF.

Home Credit and Finance Bank spravovala v polovině loňského roku majetek ve výši téměř 307 miliard rublů a vlastní kapitál společnosti byl 87,6 miliardy rublů. Banka je lídrem na ruském trhu se spotřebitelskými úvěry.

Mezinárodní sankce ale tvrdě dopadnou na ruskou ekonomiku, což pocítí zejména HCFB. „Už prudce vzrostly úrokové sazby, budou zde silné inflační tlaky a nejistota, což bude mít nepříznivý dopad na kvalitu úvěrového portfolia,“ upozorňuje Boris Tomčiak, analytik firmy Finlord. Hodnota HCFB se proto sníží.

Další vliv na skupinu bude mít obrovské oslabení ruského rublu. Samotná PPF má ve své výroční zprávě uveden nepříznivý dopad na kapitál ve výši 67 milionů eur, pokud ruská měna oslabí vůči euru o pět procent. Rubl ovšem oslabil od začátku roku vůči evropské měně o téměř třicet procent. „Jen dopad oslabení rublu bude ve stovkách milionů eur,“ dodává Tomčiak. V korunách půjde o miliardy.