O průběhu ruské invaze na Ukrajinu kolují dezinformace od Rusů i od Ukrajinců. Například zprávy o zničení ruského konvoje o osmi stech vozidlech jsou podle bezpečnostního analytika Jana Ludvíka extrémně nepravděpodobné. Jisté je ale podle něj to, že ruské armádě se nedaří postupovat tak rychle, jak předpokládala. Rusové přitom sahají už i k útokům na civilní obyvatelstvo. „Například v Charkově naznačili, čeho jsou schopní. Zdaleka ale ještě nepředvedli všechno,“ vysvětluje Ludvík. Rusko podle něj Ukrajince podcenilo a přinejmenším během prvního týdne bojů nebylo schopné koordinovaného postupu.

HN: Vede si Ukrajina v obraně zatím skutečně tak dobře, jak to z médií – a zejména pak sociálních sítí – vypadá?

Objektivně se Ukrajincům bezpochyby daří. Ruský postup můžeme sledovat například i pomocí satelitních snímků a vidíme, že je zmatený. Rusko evidentně Ukrajince podcenilo a platí za to poměrně velkými ztrátami. Nepochybně ale vidíme jen část z toho konfliktu. U řady videí nelze ověřit jejich autentičnost. Je celkem logickou snahou Ukrajinců podrývat morálku ruské armády a vytvořit narativ, že Rusko prohrává a jeho vojáci se vzdávají. Pokud si chceme udělat objektivní pohled, tak samozřejmě musíme být opatrní. Z ukrajinské strany zaznívají až fantastická čísla o ruských ztrátách. 

HN: Když bychom se podívali na konkrétní čísla ztrát, tak ve středu z ukrajinské strany zaznívalo, že již zemřelo na sedm tisíc ruských vojáků. Vedle toho ale Pentagon uvedl odhad 1500 mrtvých vojáků na obou stranách. Ruské úřady pak aktuálně poprvé oficiálně připustily zhruba pět set mrtvých. Čemu tedy věřit?

Spíš bych věřil Pentagonu než Ukrajincům nebo Rusům. Kdokoliv má v tom konfliktu nějaký svůj zájem, tak na jeho informace musíme nahlížet s určitou opatrností. Naopak nejdůvěryhodnější informace jdou od toho, kdo má zájem si udržet reputaci. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.