Události posledních dní na Ukrajině dávají za pravdu všem, kdo tvrdí, že energetická orientace na Rusko je cesta do pekel. Rusko je s podílem 40 procent největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, některé země ale dováží z Ruska až 90 procent své roční spotřeby plynu a díky jeho dlouhodobě nízké ceně ignorují investice do diverzifikace dodávek.
Má to však jedno veledůležité ALE: stejně jako jsme my závislí na ruském plynu, Rusko je ekonomicky závislé na tom, že ho od něj kupujeme. Vždyť Gazprom, který je nejen největší ruskou akciovou společností, ale současně největším exportérem zemního plynu na světě, až dosud dodával tři čtvrtiny své produkce právě do zemí Evropské unie.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.