Opravdu si nedovedu představit, že bychom dnes zahajovali tendr na dostavbu nového jaderného bloku, kterého by se zúčastnila státní firma Ruské federace, zdůraznil ve středu večer ministr průmyslu Jozef Síkela. Narážel na fakt, že vrbětická aféra znamenala konec šancí Rosatomu, protože korporace provázaná s ruským státem nemá šanci požadovanou „bezpečnostní prověrkou“ projít. Po útoku Putinova režimu na Ukrajinu je to tutovka, kterou si netroufne zpochybňovat ani proruské křídlo v české politice.

Síkela si při ohlašování záměru spustit nejdražší zakázku novodobé historie pochvaloval, že v Česku máme pokročilý jaderný průmysl. Máme? Ve smyslu „vlastníme“ to tak není. Největší z českých firem, které by si chtěly něco utrhnout z nespočetných miliard (to není přehánění, o ceně nového bloku nemá dnes nikdo ponětí), je Škoda JS. A tu už skoro dvě desetiletí ovládá ruský strojírenský kolos OMZ. Jeho majitelem je Gazprombanka, tedy součást skupiny, o jejímž propojení s Kremlem není pochyb.

Škoda JS v tom není sama, ruské majitele mají i další firmy, které jsou součástí „českého jaderného komplexu“. Škoda JS je z nich ale nejvýznamnější. Navíc jde o firmu, která je na americkém sankčním seznamu už od roku 2016.

Jediným zájemcem o Dukovany, který nyní dodává reaktor o tak malém výkonu, že ho zbylá voda v Dalešické přehradě uchladí, je přitom americký Westinghouse. Jeho vítězství vypadá docela realisticky. I přes všechnu snahu Korejců i Francouzů upravit své výkonnější reaktory na míru českému tendru. Westinghouse je favoritem i přesto, že má velké problémy se svými staršími projekty, které ho před časem dovedly prakticky až do bankrotu.

Jak by asi vypadala jeho spolupráce s dodavatelem, který je kvůli svému majiteli na americkém sankčním seznamu?

Vyřešit tento problém je jedním z úkolů Fialovy vlády. Válka ho jen zdůraznila. Sázet na to, že dodávky do Dukovan jsou ještě daleko a Rusko se do té doby může důkladně změnit, snad dnes nikoho nenapadne. To bychom se rovnou mohli spolehnout na ruský plyn.