Česká automobilka Škoda Auto schytává jednu ránu za druhou, ruská invaze ji postavila hned před dva problémy. Odstřihla ji od ukrajinských dodavatelů, od kterých jí chybí kabelové svazky především na vůz Enyaq. Jeho výrobu proto zastavila. A protože není jasné, jak dlouho na ně bude automobilka čekat, mohly by se už tak dlouhé čekací lhůty na žádané elektrické SUV ještě protáhnout. Scházející součástky neohrožují pouze výrobu Enyaqu, ale i modelů Scala a Kamiq, dá se proto očekávat zpoždění dodávek i u těchto vozů.

Vedení firmy společně s mateřským koncernem Volkswagen zároveň ve čtvrtek oznámilo, že se kvůli agresi na Ukrajině dočasně stahuje z ruského trhu.

Firma tak ukončí výrobu v tamních závodech ve městech Nižnij Novgorod a Kaluga. Současně zastaví export vozů do Ruska. Jde přitom o její druhý největší trh s celkovým desetinovým podílem, kde loni prodala 90 400 vozů. Z ruských montoven zároveň pochází i 10 procent její loňské produkce, vyjelo z nich více než 87 tisíc vozů. Většina dílů na ně ale pochází z českých továren, do Ruska se dováží. Automobilka zatím nedokázala odpovědět, zda odchod z Ruska ovlivní i zaměstnance v Česku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se