Ruský prezident Vladimir Putin se od propuknutí pandemie koronaviru extrémně vyhýbá kontaktu s jinými lidmi. Mohou k němu jen ti, kteří podstoupili test, a navíc ještě před schůzkou strávili nějakou dobu v karanténě. Pokud to není možné, posadí je Putin na druhý konec obrovského stolu – jak se to stalo francouzskému prezidentovi nebo německému kancléři. Šíří se ale spekulace, že se Putin lidem vyhýbá ještě víc – některé jeho schůzky, o kterých píšou ruská média, jsou prý falešné. A Putin je, například kvůli strachu z atentátu, ve skutečnosti zavřený v bunkru.

Podle svých oficiálních stránek se Putin ve středu v Kremlu sešel s Marií Lvovovou-Bělovovou, jejíž titul zní prezidentská komisařka pro práva dětí. Italský deník Corriere della Sera ale upozorňuje, že se v Rusku šíří spekulace, že na fotkách je ve skutečnosti Putinův hologram, tedy počítačem vytvořený trojrozměrný obraz. Deník poukazuje na teorie, které se šíří na sociálních sítích – Putin údajně není v Kremlu, ale v některém ze speciálních bunkrů.

V Rusku jsou taková místa, z nichž lze řídit stát a – v Putinově případě – také válku, minimálně tři. Jde o bunkr ve městě Samara vybudovaný Stalinem během druhé světové války. Dále o nový bunkr v hoře Jamantau na Uralu – Rusové jeho existenci nikdy nepotvrdili, ale podle Američanů tam vybudovali tajný komplex bunkrů. Existuje také bunkr poblíž hranic s Mongolskem – ten je ale od Moskvy přece jen hodně daleko.

Jak Corriere della Sera připomíná, jde o spekulace, pro které neexistují důkazy. Putin by ale prý v některém z bunkrů mohl být kvůli své obavě z atentátu. „Ukrajinci nebo Bílý dům by určitě nebyli proti, kdyby se Putin obětí atentátu stal,“ dodává k tomu italský deník.

Corriere della Sera také připomíná, že Putinovy cesty vždy doprovázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření. „Když jeho konvoj projíždí Moskvou, z ulic musí dlouho dopředu zmizet všichni lidé. Jeho pancéřové auto, šest metrů a šedesát centimetrů dlouhý Aurus Senat s motorem Porsche V8, se ulicemi řítí rychlostí 140 kilometrů za hodinu,“ poznamenává
Corriere della Sera.

Ať je Putin kdekoliv, vždy jsou v jeho blízkosti dva muži. Jde o důstojníky námořnictva, takže jsou snadno rozpoznatelní podle černých uniforem. Nosí jaderný kufřík, s jehož pomocí by prezident mohl odpálit ruské jaderné zbraně.