V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině se opět vynořila otázka toho, do jaké míry je pro Česko vhodné či výhodné být členem Visegrádské skupiny. Důvodem nelibosti vůči Visegrádu jsou z velké části kroky maďarské a polské vlády směrem ke snižování demokratických standardů v jejich zemích a jejich konfrontační rétorika vůči Evropské unii. V případě maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz pak vzbuzuje silná podezření i kritiku jeho dlouholetý a  nadstandardní vztah s Putinovým Ruskem.

V uplynulých 12 letech se Orbán s Putinem sešel víckrát než kterýkoliv jiný evropský politik, ať už v Moskvě nebo v Budapešti. Uzavřel s ním například tajemstvím obestřenou dohodu na dostavbu jaderné elektrárny Paks. Putinovo Rusko Orbán už v roce 2014 uvedl jako příklad úspěšné „neliberální“ společnosti coby politického nastavení, ke kterému by rád směřoval. Putinovou strategií se inspiroval, i pokud jde o zacházení s občanskou společností.

Dnes, v době války na Ukrajině, se Orbánova náklonnost k Putinovu režimu pochopitelně jeví v ještě mnohem horším světle.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.