Do dvou týdnů prakticky nebudou místa, kde by mohly dlouhodobě bydlet ukrajinské rodiny, které prchly do Česka před válkou. Problémy s jejich ubytováním nyní řeší hotely a penziony, ty však volají po navýšení státních příspěvků za tuto pomoc. Ten aktuálně činí 180 korun na dospělého a 100 korun na dítě za noc. Majitel sítě hotelů a penzionů Lukáš Pytloun v rozhovoru pro HN říká, že by stát měl platit za jeden pokoj v tříhvězdičkovém hotelu přibližně 1000 korun. Zároveň navrhuje odstupňovat platby podle kvality ubytování. S navýšením příspěvku vláda počítá. Podle posledního návrhu bude platit za ubytování dospělého 250 korun v případě hotelů a 200 korun u noclehu na ubytovnách či v tělocvičnách. 

HN: Proč dosavadní částka 180 korun na dospělého za noc hoteliérům nestačí?

Na pokrytí pouze energií v tříhvězdičkovém hotelu by taková suma stačila. Pokud bychom ovšem kalkulovali veškeré náklady, byla by finální částka vyšší o ostatní režie. Například provoz nepřetržité recepce vychází na asi 150 až 250 tisíc korun měsíčně. Do nákladů také musíte započítat splátky úvěrů, prádelnu, údržbu nemovitosti, pokojské. V případě hotelu o 30 pokojích mi vycházela nákladová cena asi 950 tisíc korun měsíčně bez snídaní. Z toho vychází, že provoz jednoho neobsazeného a vytápěného pokoje stojí asi 30 tisíc korun měsíčně.

Když se mě liberecký hejtman Martin Půta ptal na náklady za ubytování uprchlíků, počítal jsem s tím, že 80 procent kapacity našich hotelů bývá obsazených zákazníky a asi 20 procent tak dávám k dispozici ukrajinským běžencům. Těch 80 procent platících klientů pokryje náklady, zbývající pokoje by byly prázdné tak jako tak, proto je mohu poskytnout uprchlíkům zadarmo. Situace se ale postupně mění. Některé pobočky mám o víkendech plné a volná místa jen v týdnu problémy neřeší.

HN: Vláda poplatek nakonec navýšila na 250 korun. Je to dost?

U menších ubytovacích zařízení by to stačit mohlo. Ale u hotelu, jaký máme my na Václavském náměstí, je to málo. Považuji to však za vstřícný krok. Umožní to najít ubytování třeba v menších městech nebo na horách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.