Ukrajina je sice jednou z nejchudších zemí Evropy, ale ruská invaze ukazuje, jak je pro některá odvětví klíčová. Díky chemické společnosti Enamine, sídlící v Kyjevě, mezi tato odvětví patří i farmaceutický průmysl.

Enamine je jednou z mála společností, které jsou schopné vyrobit dostatečné množství nejrůznějších sloučenin, u nichž vědci předpokládají, že by z nich mohlo být něco užitečného. Celkově je téměř okamžitě schopná dodat přes 22 miliard různých látek. Nyní ale kvůli válce její výroba v Kyjevě stojí, a váznou tak dodávky do laboratoří po celém světě.

„Každý je využívá pro rané fáze svých objevů léků. Má to obří dopad,“ uvedl pro agenturu Bloomberg chemik Ben Perry z Iniciativy pro léky na zanedbávané nemoci. Perry pracoval s Enamine na jednom z dnes nejdůležitějších projektů, kdy se snažili vyvinout nové antivirotikum proti covidu-19 nazývané Moonshot.

Poslední dodávka molekul pro Moonshot z Kyjeva odešla pouhé dva dny před začátkem invaze, potřebné látky pro vývoj léku další generace proti ostatním koronavirům jsou ale stále v hlavním městě Ukrajiny.

Továrna sídlící v bývalé sovětské chemičce je dnes prázdná. Vědci, kteří na Ukrajině zůstali, odnesli z laboratoří všechny hořlavé materiály pro případ bombardování a doufají, že se brzy budou moct vrátit do práce. Část zaměstnanců odešla do Lotyšska, kde má však Enamine jen sklad sloučenin pro evropské zákazníky, drtivá většina dodávek ale dnes stojí.

Enamine těžila ze sovětského vývoje chemikálií, protože už krátce po rozpadu Sovětského svazu byla schopná zpeněžit tamní chemický vývoj, který byl izolovaný od toho západního. Díky tomu vyráběli v Enamine látky, které na Západě nikdo vyrobit neuměl. Enamine spolu s dalšími ukrajinskými společnostmi Otava Chemicals a Life Chemicals tak vyplnily díru na trhu a vyrábí chemické stavební bloky, které vývojáři léčiv mohou snadno a rychle využít. „Opravdu to změnilo způsob, jak medicinální chemici pracují,“ uvedl pro americké médium zaměřené na zdraví STAT vývojář léčiv Derek Lowe.