Rusko v posledních dnech vyhrožuje nasazením syrských dobrovolníků do bojů na Ukrajině. Ve světě se proto řeší, nakolik je to reálné. Rusko v minulosti pomohlo režimu syrského vůdce Bašára al-Asada, proto by mohlo získat jeho vojáky. Bližší pohled však ukazuje, že současná prohlášení jsou spíše jen planou hrozbou. Vztahy obou zemí během několika let ochladly. Navíc sami Rusové syrskými bojovníky dříve opovrhovali.

K pochopení současné situace je třeba vrátit se do minulosti. V červenci 2015 navštívil Kreml generál Kásim Sulejmání, velitel speciálních jednotek íránských revolučních gard. Ty byly spolu s šíitskými milicemi z dalších zemí klíčovou vojenskou oporou režimu Bašára al-Asada. Ale nestačily. Sulejmání rozvinul na stole mapu frontových linií a ukázal Rusům, že je situace kritická. Přesto se však podle něj dala zvrátit přímým ruským zásahem. Rusko do té doby podporovalo al-Asadův režim dodávkami zbraní, začal se ale projevovat kritický nedostatek mužstva.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.