Krátká pauza způsobená šokem z války a jednoznačným protiputinovským postojem většiny veřejnosti skončila. Pátá kolona už nasadila tempo srovnatelné s antivaxerskou érou. A bude hůř.

Jedno ze současných hesel zní „Nejsem Ukrajinec, a tak nemám nic zadarmo“. Následuje rozcestník – jedna větev hromadných e-mailů a nenávistných příspěvků na sociálních sítích slouží k otloukání vlády a parlamentu, druhá sukovice je určena proti uprchlíkům a jejich „vítačům“. Ve skutečnosti mají stejný cíl, obnovit pozice populistů, které Putinovy válečné zločiny na čas oslabily.

V příštích týdnech a měsících dojde k událostem, které páté koloně nahrají a budou jí zdánlivě dávat za pravdu. Zde je několik předpovědí.

Příliv uprchlíků

Lidí, které válka vyhání z Ukrajiny, bude stále přibývat. Ti, kteří teprve přijedou, budou v horším stavu než ti, kteří hranici překročili doposud. Budou více traumatizovaní boji a osobními zážitky, více ožebračení, častěji zranění a nemocní, bude mezi nimi více vdov a částečných sirotků, ve větší míře zažijí smrt svých starších příbuzných. Budou tedy potřebovat více péče a pochopení.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se