Ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotační program pro obce a kraje na rekonstrukce obecních bytů nebo nákup mobilních obytných jednotek. Chce tím řešit nedostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Podle náměstka úřadu Zdeňka Semoráda se program aktuálně finišuje a čeká se na politické dohody na vládní úrovni. 

Připravený plán počítá  s tím, že 100 tisíc korun mají obce dostat za každého uprchlíka, kterého ubytují ve zrekonstruovaném domě či bytě, 50 tisíc pak za přístřeší v méně komfortních prostorách, třeba v upraveném nebytovém prostoru. Peníze by pak ministerstvo mělo vyplácet za celkový počet ubytovaných uprchlíků v každé jednotce, tedy například 500 tisíc za rekonstrukci bytu, ve kterém obec ubytuje pět lidí. 

„Maximální částka dotačního programu se aktuálně pohybuje odhadem na úrovni deseti miliard korun,“ řekl pro HN Semorád. Přesný objem dotace není jasný, ministři financí a místního rozvoje o něm zatím jednají. Pokud se dohodnou, mohla by vláda návrh projednat už ve středu. Dotační program se každopádně podle dřívějšího vyjádření ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše má týkat projektů rozjetých po začátku války. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se